Termogeniki to substancje, które przyśpieszają metabolizm i zwiększają wydatek energetyczny. Większość z nich dostarcza energii i pozwala na dłuższy trening bez odpoczynku.
Termogeniki - substancje na przyśpieszenie metabolizmu

Dzięki stosowaniu termogeników można przyśpieszyć metabolizm i zwiększyć ilość wydzielanego ciepła, co ma przełożenie na utratę masy ciała.
Na początek warto wyjaśnić znaczenie terminu termogeneza - składają się na nią procesy w ciele, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej, jednolitej temperatury ciała.
Termogeniki to produkty spożywcze, które wpływają na delikatne zwiększenie temperatury ciała. Jednym z objawów tego procesu jest pocenie się - na pewno zauważyłeś, że po zjedzeniu ostrej papryki, wiele osób ma kropelkę potu na skroni. Ten efekt prowadzi także do spalania tłuszczu.
Najpopularniejsze termogeniki
Można je podzielić na kilka grup:
  • Preparaty o ostrym smaku – ostra papryka, pieprz, imbir – zwiększają temperaturę organizmu, wywołują wydzielanie endorfin, dodają energii. Ostre przyprawy bardzo często wchodzą w skład tak zwanych stacków treningowych, które poprawiają wydajność ćwiczeń.

  • Środki zawierające kofeinę – kawa, herbata, yerba-mate, guarana – dodają energii, pozwalają na dłuższą pracę i ćwiczenia, działają moczopędnie. Kofeina jest najpopularniejszym składnikiem stacków przedtreningowych i stosowana w rozsądnych ilościach, nie ma działań niepożądanych.

  • Substancje przyśpieszające transport tłuszczu do mięśni – CLA, , garcinia cambogia i cholina – ich działanie ujawnia się tylko podczas treningu.

  • Produkty zawierające witaminę C - przede wszystkim owoce. Ich działanie polega na tym, że zwiększają produkcję L-karnityny.

  • Białka - jaja, mięso, białka roślinne z nasion strączkowych - spalanie białka to proces, który wymaga wydatkowania dużej ilości energii. Z tego powodu, im więcej jemy białka, tym bardziej chudniemy. Na tej zasadzie opiera się wiele diet, takich, jak czy .
Czy termogeniki są skuteczne?
Substancje o działaniu termogenicznym są skuteczne, ponieważ wspomagają działanie diety, hamują apetyt i pozwalają zwiększyć intensywność treningu. Należy pamiętać o tym, że nie ma środków, które działają niezależnie od tego, czy utrzymujemy dietę, czy też nie – podstawą odchudzania jest ujemny bilans kaloryczny.

Wyjątkiem są tutaj białka - osoby, które , bardzo szybko chudną i nie czują głodu.

Termogeniki, które wpływają na spalanie tłuszczu, są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz szybko zobaczyć pierwsze efekty treningu. Dzięki nim można pozbyć się tłuszczu z tych rejonów, które nie reagują na zwykły trening. Takie działanie ma przede wszystkim CLA. Dzięki przyjmowaniu tego suplementu diety, można przyśpieszyć przenoszenie komórek tłuszczowych do mięśni, gdzie będą one ulegały spaleniu. Pozwala to na uzyskanie dwóch korzyści za jednym razem - nie tylko spalasz skuteczniej tłuszcz, ale także dostarczasz mięśniom odpowiedniego paliwa.

Jeśli brakuje Ci energii i motywacji do treningu, dobrym rozwiązaniem może być stack przedtreningowy, czyli mieszanina kilku substancji wpływających na metabolizm i pobudzających. W skład takiego preparatu często wchodzi kreatyna i inne substancje, które dostarczają energii mięśniom. Dzięki niemu można ćwiczyć znacznie dłużej i lepiej skupić się na ćwiczeniach.

Podsumowanie
W aptekach i sklepach dla sportowców obecnie można kupić mnóstwo preparatów zawierających termogeniki. Naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem są substancje w formie proszku do rozpuszczania w wodzie, które zawierają kilka różnych składników. Takie produkty są tańsze od tabletek i mają silniejsze działanie.

Zobacz także