Komentarze: 0
Regeneracja mięśni to jeden z trzech elementów, który wpływa na ich wzrost. Osoby, które trenują zbyt ciężko lub zbyt często, osiągają bardzo słabe efekty.
Maksymalny wysiłek bez odpoczynku sprawia, że mięśnie nie mają czasu się zregenerować i stają się coraz mniejsze. W czasie treningu dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, natomiast po treningu, włókna powinny się regenerować – potrzeba na to odpowiedniego czasu.
Z tego powodu, najlepiej jest trenować jedną grupę mięśni, a następnie zrobić kilkudniową przerwę. Większość programów treningowych dla początkujących osób, składa się z czterech dni treningu w tygodniu, natomiast dla osób zaawansowanych - z pięciu.
Trening obwodowy polega na tym, że możesz pracować bardzo intensywnie nad jedną grupą mięśni a gdy będą się one regenerowały, trenować inne partie ciała.
Bardzo ciekawe jest to, że przez lata ćwiczeń, możemy podnosić coraz większe ciężary i rośnie nam obwód mięśni, a regeneracja poprawia się najwyżej o 50%. To wąskie gardło, które będzie ograniczało Twoje sukcesy na siłowni, dlatego warto na nie zwrócić szczególna uwagę.
Poniżej opisujemy kilka substancji, które wpływają na regenerację organizmu
Regenerację wspomagają witaminy grupy B i kwas askorbinowy – powszechnie znany jako witamina C. Sportowcy bardzo często stosują suplement diety ZMA, łączący w sobie cynk, magnez i wapń. Te substancje przyśpieszają odbudowę mięśni i poprawiają zdolność do regeneracji organizmu w trakcie snu.
Regeneracja pojawia się tylko wtedy, gdy odpoczywasz, dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia ilość snu. Trening po nocach przyniesie odwrotne rezultaty.
Zwracaj uwagę na czas regeneracji mięśni
Każdy z nas ma nieco inny czas regeneracji mięśni, a poznanie tego parametru jest bardzo ważne dlatego, że wpływa on na skuteczność treningu. Jeśli Twój czas regeneracji wynosi 4 dni, po tym czasie Twoje mięśnie będą w pełni zregenerowane i będziesz czerpał z treningu maksymalne korzyści. Trenowanie przed ukończeniem regeneracji, spowoduje, że mięśnie nie będą miały czasu na wzmocnienie się. W rezultacie, trening będzie powodował pogorszenie Twoich wyników, a nie ich poprawienie.
Mięśnie najszybciej regenerują się u młodych mężczyzn, którzy mogą trenować nawet każdego dnia bez negatywnego wpływu na mięśnie.
W dniu, w którym nie powinieneś trenować, możesz wykonać mniej zaawansowany trening, taki, jak ćwiczenia cardio. Bardzo często w tym czasie trenuje się inną grupę mięśni.
Najważniejszym składnikiem, który musi być przyjmowany przed treningiem i po nim, jest białko . Zapewnia ono prawidłowy bilans azotowy. Najbardziej wartościowe są białka zwierzęce, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiedniej proporcji. Do takich preparatów należy między innymi białko serwatkowe, wołowe i jajeczne.
Białko sojowe jest znacznie tańsze, ale nie znajdziesz w nim wszystkich składników potrzebnych Twojemu organizmowi - jest kilka aminokwasów, których będzie w nim brakowało, albo będą obecne w zbyt małej ilości.
Jedynym rodzajem mięśni, który nie potrzebuje odpoczynku, są mięśnie brzucha, dlatego można je ćwiczyć każdego dnia. Trenowanie w ten sposób innych mięśni nie ma sensu, bo prowadzi to do zaburzeń ich pracy i masa mięśniowa zamiast się powiększać, będzie coraz mniejsza.