Dieta South Beach została opracowana dla osób, które powinny zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi i obniżyć poziom glukozy.
Dieta South Beach
Następnie zauważono, że dieta sprawdza się także w przypadku osób, które muszą zmniejszyć swoją masę ciała. W diecie South Beach dużą uwagę zwraca się jakość spożywanych węglowodanów. W przeciwieństwie do krótkotrwałych diet, prowadzących do efektu jojo, dieta południowych plaż może być stosowana przez całe życie.

Dieta South Beach - efekty
Ten sposób odżywiania jest bardzo popularny przede wszystkim dlatego, że pozwala na szybką utratę kilku kilogramów. Na początku stosowania tej diety, można pozbyć się od 0,5 do 1 kg tygodniowo, co jest zdrową ilością. Warto zwrócić uwagę na silne propagowanie diety w mediach i dużą ilość pozytywnych opinii na jej temat.
Podstawą pierwszej fazy jest wyeliminowanie cukru i innych węglowodanów, a także tłuszczów nasyconych i kofeiny. Ten etap trwa około 14 dni i podczas niego uzyskuje się największy spadek wagi. Przypomina on inne diety niskowęglowodanowe.

Dieta South Beach - jadłospis
Dietę dzieli się na kilka faz, w których trakcie spożywa się różne produkty. W pierwszej fazie je się przede wszystkim mięso, wędliny, owoce morza, drób, nabiał, jajka, warzywa z małą zawartością węglowodanów, orzechy i tłuszcze. Jak widzisz, w tej liście brakuje węglowodanów, które pojawiają się dopiero w fazie drugiej.

Można w niej jeść także owoce, produkty z mąki pełnoziarnistej i gorzką czekoladę. W drugiej fazie można zjadać niewielką ilość brązowego ryżu i makaronu o niskim indeksie glikemicznym. W tej fazie nasza waga powinna nadal spadać, a jeśli tak nie jest, oznacza to, że wprowadzamy za dużo węglowodanów. Dzięki drugiej fazie diety South Beach można zrzucić nadmiar kilogramów i osiągnąć odpowiednią wagę. Po jej przetrwaniu, przechodzimy do trzeciej fazy diety, w której można jeść wszystkie produkty, oprócz tych, które mają indeks glikemiczny powyżej 60. Dieta South Beach zakłada ciągłe kontrolowanie naszej wagi, nawet po jej zakończeniu. Jeśli waga będzie zbyt duża, będziesz musiał tymczasowo ograniczyć węglowodany.
Faza III polega na utrzymaniu prawidłowej wagi. Jeśli zauważysz, że masa Twojego ciała wzrasta, być może potrzebne jest zmniejszenie ilości węglowodanów prostych w diecie, lub powrót do fazy drugiej diety.

Dieta South Beach - przepisy
W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów, które można zastosować w diecie South Beach. Można do niej zaadaptować także przepisy z innych diet, ponieważ South Beach przypomina nieco lub Ornisha.

Dzięki temu, że dieta stopniowo wprowadza nas w świat zdrowego jedzenia, możemy się do niej łatwo przyzwyczaić.
Dieta wiąże się ze zmniejszeniem ilości węglowodanów w diecie, co trzeba przedyskutować z lekarzem, jeśli cierpimy na cukrzycę. Dieta jest bezpieczniejsza i prostsza do wprowadzenia, niż na przykład czy wysokotłuszczowa, bo nie zakłada eliminowania wszystkich warzyw. W kolejnych fazach dieta przypomina zwykłą, zdrową dietę i nie powoduje żadnych niedoborów.

Zobacz także