Dieta 1000 kcal – czy pozwoli Ci schudnąć?

Ocena artykułu: 4.5/5 (65 głosów)

O autorze:

Agnieszka Filipowska

Health & Lifestyle Coach

Z medycznego punktu widzenia, jeśli przyjmujemy z pokarmem mniej kalorii, niż zużywamy w ciągu dnia, masa naszego ciała się zmniejsza.
Dieta 1000 kcal – czy pozwoli Ci schudnąć?
1000 kcal jest restrykcyjna i bardzo popularna, ponieważ daje skuteczne efekty. Pozostaje sobie zadać pytanie, co stanie się z naszym ciałem, gdy wrócimy do poprzedniego trybu odżywiania.

Zasady diety są proste – możemy jeść w zasadzie wszystko, ale posiłki nie mogą dostarczać więcej, niż 1000 kcal. Podstawą tej diety powinny być warzywa, które mają niewiele kalorii, ale dostarczają bardzo dużo witamin i minerałów. Można jeść także chude mięso i nabiał. Różni ludzie wybierają inne produkty, stanowiące podstawę diety. Najlepszym rozwiązaniem są produkty zawierające mnóstwo błonnika, który daje uczucie sytości, a mają bardzo mało kalorii.

Posiłki najlepiej jest rozłożyć na kilka mniejszych porcji, co pozwoli na lepsze zaspokojenie głodu. Z uwagi na to, że jest restrykcyjna, pod względem ilości kalorii, musisz dokładnie zwracać uwagę na porcje spożywanych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie produktów w opakowaniach i sprawdzanie ilości kalorii na opakowaniu lub kupienie wagi i obliczanie wartości odżywczej każdego posiłku. Niektóre firmy oferują nawet catering dietetyczny, dostarczając posiłki o odpowiedniej wartości kalorycznej, co jest dużym ułatwieniem.
Aby zachować odpowiedni bilans kaloryczny, możesz kupować produkty paczkowane, z dokładnie opisaną wartością kaloryczną. Innym sposobem, jest kupno wagi i samodzielne przygotowywanie potraw w domu.

Ryzyko związane z tą dietą

Najgroźniejszym ryzykiem związanym z dietą 1000 kcal jest spadek metabolizmu. Po przejściu na tę dietę organizm przestawia się w tryb oszczędzania energii, dlatego przestajesz spalać tłuszcz i czujesz zmęczenie. Bardzo niebezpieczne jest to, że jeśli ćwiczysz (co jest wskazane przy każdej diecie), organizm spala mięśnie, a nie tłuszcz.
Niebezpieczeństwo dotyczy przede wszystkim sytuacji, w której jesteś na tej diecie przez dłuższy czas. jeśli zastosujesz ją na kilka dni, problemy raczej nie powinny się pojawić i nie dojdzie do żadnych zaburzeń pracy organizmu. Podczas diety 1000 kcal na pewno nie powinieneś rezygnować z białka i tłuszczu, gdyż te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlaczego nie warto stosować tej diety?
Dieta 1000 kcal może nie dostarczać odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a jeśli zrezygnujesz z kalorycznego tłuszczu, witaminy rozpuszczalne w tłuszczu po prostu nie będą się wchłaniały.
Po powrocie do standardowego odżywiania, masa Twojego ciała bardzo szybko wzrośnie, bo organizm przygotuje się na następny okres niedostatku. Naszym zdaniem, znacznie lepiej będzie zwiększyć aktywność fizyczną i zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii, ale nie w taki stopniu, jak w diecie 1000 kcal.

Alternatywa dla diety 1000 kcal jest , która różni się od niej jedynie ilością przyjmowanych kalorii.

Mimo tych wad, dieta 1000 kcal ma także pozytywne działanie na naszą psychikę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo kalorii dziennie zjada, przez co dochodzi do błędów dietetycznych. Podczas diety 1000 kcal dokładnie poznasz wartość odżywczą tych produktów, które najczęściej trafiają na Twój talerz i zobaczysz, ile kalorii ma porcja mięsa i innych produktów. Dzięki tej wiedzy, będziesz mógł lepiej podejmować decyzje żywnościowe.


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.