Monodieta to chyba najgorszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.
Monodiety – dlaczego należy ich unikać
Tego typu diety są bardzo popularne i pojawiają się na portalach internetowych, ale nie oznacza to, że warto je stosować.

Największym minusem monodiety jest to, że nie dostarcza ona wszystkich składników odżywczych dlatego nie ma nic wspólnego z prawidłową dietą. Jeśli szukasz sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów, na pewno nie będzie to ciągłe jedzenie jabłek, ziemniaków lub mięsa.

Powoduje to wypadanie włosów, problemy hormonalne i złe samopoczucie. Niezależnie od tego, jaki jest „ cudowny ” składnik odchudzający, unikaj monodiety.

Ryzyko efektu jojo jest największe właśnie przy monodietach – po zmianie stylu odżywiania na prawidłowy, jest więcej niż pewne, że utyjesz. Dlaczego tak się dzieje? Udało Ci się schudnąć dlatego, że zakłóciłeś prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gdy wróci ono do normy, komórki tłuszczowe ponownie się powiększą.

Uczucie głodu – przy niektórych monodietach (zwłaszcza tych, które polegają na jedzeniu owoców), pojawia się uczucie silnego głodu. Może ono oznaczać, że masz duże wahania poziomu glukozy we krwi. Od tego stanu tylko krok, do zaburzeń pracy trzustki.

Na dietach ograniczających spożycie węglowodanów i tłuszczu, uczucie głodu się nie pojawia, ale i tak czujemy silne osłabienie i nie mamy ochoty do działania. Brak głodu pojawia się dlatego, że organizm przechodzi w nienaturalny stan ketozy i mózg zaczyna czerpać energię nie z glukozy, a ciał ketonowych.

Zanik wydzielania enzymów , organizm „zapomina”, że musi wydzielać enzymy trawienne, radzące sobie z tym składnikiem pokarmowym.

Dzieje się to najszybciej na monodiecie. W najgorszym przypadku, możesz nabawić się poważnej choroby, bo kosmki jelitowe całkowicie zanikną.

Co zamiast monodiety?
Jeśli musisz zrzucić zbędne kilogramy, równie skuteczne, co monodieta, będzie stosowanie zwykłej diety, dostarczającej sporej ilości warzyw, w połączeniu z wartościowym białkiem i zdrowymi tłuszczami. Zwykle wystarczy wyeliminować z diety słodycze, słone przekąski i napoje gazowane, a utrata zbędnych kilogramów zacznie się niemal od razu.

Zobacz także