Prawidłowa dieta i wysiłek fizyczny dają dobre efekty u większości osób. Jeśli mimo tych dwóch elementów nie możesz schudnąć, zwróć uwagę na to, czy nie masz następujących schorzeń.
Jaka może być przyczyna braku efektów odchudzania?

Zaburzenia pracy tarczycy - jeśli cierpisz na niedoczynność, to będziesz miał poważny problem z odchudzaniem. Objawy to na przykład uczucie zimna i zmęczenia, zatrzymanie wody w organizmie (opuchlizny), powiększona tarczyca.

Cukrzyca - zarówno leczenie tabletkami, jak i insuliną, może prowadzić do otyłości. Diabetycy powinni bardzo dokładnie kontrolować dietę i dbać o aktywność fizyczną. Im większa jest , tym trudniej leczy się cukrzyce.

Choroba Hashimoto - wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Jeśli na nią chorujesz, musisz stosować dietę niskokaloryczną, która dostarczy jednocześnie odpowiedniej ilości kwasów Omega-3. Mają one działanie przeciwzapalne.

Depresja - poważne formy depresji wymagają stosowania silnych leków. Ich działanie niepożądane może objawiać się przez zwiększenie masy ciała.

Astma i inne choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza, toczeń) - leki sterydowe stosowane do zmniejszania częstotliwości napadów astmy i reakcji organizmu, powodują tycie.

Alergie - leki przeciwhistaminowe zwiększają apetyt, dlatego musimy się nauczyć tego, jak nad nim zapanować.

Tabletki antykoncepcyjne - prowadzą do zatrzymania wody w organizmie, powstawania zachcianek i obniżenia nastroju. Wiele kobiet tyje, podczas stosowania progestagenu. We wszystkich tych przypadkach trzeba pamiętać, że otyłość jest niezdrowa. Choroba lub stosowanie leków nie może być wymówką.

Zobacz także