Testosteron to hormon, który ułatwia budowanie mięśni. To dzięki niemu mężczyźni nie mają problemów z budowaniem masy mięśniowej.
Testosteron – sprzymierzeniec ćwiczeń
Wydzielanie testosteronu zależy od wielu czynników, z których największe znaczenie ma wiek, dieta, styl życia i ćwiczenia. Jeśli obawiasz się, że poziom tego hormonu jest u Ciebie zbyt mały, powinieneś porozmawiać na ten temat z lekarzem, który zleci test jego stężenia.

Wiek a testosteron
Wraz z wiekiem spada poziom testosteronu, co objawia się na przykład spadkiem libido, łatwiejszym męczeniem się, gorszymi osiągami na siłowni i zmniejszeniem ilości masy mięśniowej, zastępowanej przez tłuszcz. Ten proces następuje wolniej u mężczyzn, którzy dbają o siebie i częściej ćwiczą.

Dieta a testosteron
Testosteron to hormon, który powstaje z tłuszczu. Jeśli chcesz zwiększyć jego ilość we krwi, dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także witaminy D. Na obniżenie obniżenie jego poziomu wpływa , która wydziela się pod wpływem spożywanego cukru. Często kontroluj swoją wagę i jeśli pojawi się u Ciebie nadwaga, reaguj. Unikaj także jedzenia produktów sojowych, które według niektórych badań, mogą zmniejszać ilość testosteronu we krwi. Spotkałem się kiedyś z opisem choroby mężczyzny, któremu znacznie powiększyły się piersi i zmniejszył się zarost. Było to spowodowane tym, że cierpiał na nietolerancję laktozy i z tego powodu pił bardzo dużo mleka sojowego.

W sklepach dla sportowców znajdziesz mnóstwo produktów, które mają na celu zwiększenie poziomu testosteronu. Moim zdaniem, bardzo dobrym rozwiązaniem są zioła, zmniejszające poziom stresu (melisa, szyszka chmielu).

Styl życia, czyli wyluzuj się
Styl życia także ma silny wpływ na poziom testosteronu. Palenie papierosów, picie alkoholu, siedząca praca i życie w stresie prowadzą do zmniejszenia motywacji do ćwiczeń, osłabienia płodności i wahań nastroju. Na ten problem wpływa także stres, zarówno w pracy, jak i w domu.

Które ćwiczenia zwiększają ilość wydzielanego testosteronu?

Są to przede wszystkim krótkie i bardzo intensywnie ćwiczenia z dużym obciążeniem, które angażują wiele partii mięśni. Najważniejsze z nich to martwy ciąg, podciąganie i . Problemu z poziomem testosteronu nie mają biegacze krótkodystansowi.

Warto ćwiczyć wczesnym rankiem, ponieważ masz wtedy największy poziom testosteronu i możesz bić swoje rekordy. Intensywny trening wieczorem jest także korzystny, bo stymuluje wydzielanie hormonu, gdy jest go we krwi najmniej.

Czy są ćwiczenia, które zmniejszą poziom testosteronu?

W taki sposób działają , szczególnie biegi długodystansowe i kolarstwo. Kolejnym powodem utraty testosteronu jest przetrenowanie – gdy organizm nie ma czasu na regenerację, trening jest znacznie mniej skuteczny. Na niski poziom testosteronu wpływa także unikanie ćwiczeń.

Podsumowując - lekarze są zaniepokojeni tym, że poziom testosteronu u mężczyzn co roku jest coraz mniejszy, co może być spowodowane nieprawidłowym odżywianiem, unikaniem ćwiczeń i siedzącym trybem życia, a także przepracowywaniem się. Aby poprawić stan swojego zdrowia i poczuć się bardziej męsko, należy zmniejszyć ilość tych czynników, które wpływają niekorzystnie na organizm.



Zobacz także