Pompki to ćwiczenia, które można wykonywać w każdym miejscu, bez dodatkowego sprzętu.
Zalety robienia pompek
Okazuje się, że to jedno z najlepszych ćwiczeń, jakie możemy wykonać bez sprzętu. Pompki wzmacniają większość mięśni ciała. Ogromnym plusem pompek jest to, że można je wykonywać na wiele sposobów.


Mają duży wpływ na ramiona, ale także na stawy kolanowe i kręgosłup. Podczas pompek pracuje i triceps, mięśnie przedramion i nadgarstka. Dzięki pompkom możesz wyrobić mięśnie brzucha i pośladków, ale to nie wszystko.


Pompki to także sposób na wyrobienie kondycji i siły – działają niemal tak skuteczne, jak trening z ciężką sztangą. Regularne robienie pompek raczej nie sprawi, że zbudujesz masę mięśniową (obciążenie jest zbyt małe), ale za to, poprawi Twoją siłę.
Nie jest to jedynie ćwiczenie siłowe, ponieważ wpływa także na wzmocnienie układu oddechowego i serca.
Kolejną zaletą pompek jest to, że to ćwiczenie, które bardzo motywuje.

Niewytrenowany mężczyzna może zrobić kilka pompek w serii, ale dzięki treningowi, ta ilość znacznie się zwiększa już w ciągu miesiąca. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie sobie dzienniczka ćwiczeń, w którym będziesz zapisywał to, jak dużo pompek wykonujesz w ciągu dnia. Dzięki temu zobaczysz postępy nie tylko z perspektywy dziennej, ale także tygodniowej i miesięcznej.
Spotkałem się z różnymi informacjami na temat tego, jak długa powinna być przerwa między poszczególnymi treningami. Według większości źródeł, między jednym i drugim treningiem, trzeba zrobić przynajmniej jednodniową przerwę. Jeśli jesteś młody i nie odczuwasz na drugi dzień bólu, nie musisz zachowywać tego odstępu. Oznacza to, że Twoje mięśnie się świetnie regenerują.

Z czasem dojdziesz do wprawy, która pozwoli Ci robić pompki nawet na jednej ręce. Pompki można wykonywać także na kolanach (jeśli masz za słabe przedramiona do klasycznych) lub tyłem na krześle – by wzmocnić inne partie mięśni. Wystarczy dodać do tego, że pompki nie wymagają karnetu na siłownię i otrzymujemy wyjątkowo korzystne ćwiczenie.

Oczywiście, wykonywanie samych pompek nie jest wystarczające, by zbudować harmonijną sylwetkę. Jeśli trenujesz w domu, możesz dołożyć do nich inne ćwiczenia, jak przysiady, mostki, podciąganie na drążku treningowym. Dzięki temu, spalisz jeszcze więcej kalorii i wzmocnisz dodatkowo swój organizm.Pompki - dłonie na szerokość klatki piersiowej
pompki

Zobacz także