Trening tabata pozwala osiągnąć maksymalne efekty w krótkim czasie. Nie potrzeba do niego dodatkowego obciążenia, ponieważ trening jest wykonywany z ciężarem własnego ciała.
Trening tabata – dlaczego warto go wykonywać?

Nazwa treningu tabata pochodzi od nazwiska jego japońskiego twórcy, który zauważył, że taki trening daje podobne rezultaty, jak kilkugodzinna wizyta na siłowni.

Przed treningiem wykonuje się dość długą (nawet do 10 minut) rozgrzewkę, która przygotuje Twoje ciało do wysiłku. Trening z timerem będzie wymagający, dlatego przygotuj się na maksymalne obciążenie. To trening przeznaczony dla zdrowych osób, które miały już doświadczenie z innymi rodzajami treningu. Dzięki zastosowaniu tabaty, znacznie zwiększysz efektywność ćwiczeń. Nie będzie on natomiast wskazany dla osób, które mają problemy z układem oddechowym lub sercem, ponieważ intensywność wysiłku będzie zbyt dużym obciążeniem dla organizmu.

Ćwiczenia z zegarkiem

Ćwiczenia muszą być wykonywane w określonym czasie, dlatego przed treningiem nastaw na telefonie odpowiednią aplikację (w sieci znajdziesz setki programów typu Tabata Timer) , lub zainwestuj w stoper z funkcją tabaty. Możesz wykorzystać także prosty zegarek sportowy z opcją odmierzania czasu (timer).

Powinien odmierzać czas treningu przed 20 sekund i następnie należy zrobić 10 sekund przerwy. W każdej sesji robisz jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia. Ćwiczenie składa się z 8 intensywnych serii i można je powtarzać kilka razy w tygodniu.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Trening tabata nie ogranicza się do określonego zestawu. W ten sposób możesz trenować zarówno aerobik, jak i wykonywać ćwiczenia na siłowni, ale nie zapominaj, że będzie to bardzo intensywne obciążenie dla Twojego ciała. Wyznacz sobie proste ćwiczenia bez obciążenia.

Możesz zarówno wykonywać jedno ćwiczenie, jak i zmieniać je w poszczególnych seriach. Przed ich rozpoczęciem rozgrzej mięśnie.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które można wykonywać w modelu tabata:

  • krokodylki
  • bieg na bieżni
  • ćwiczenia na ergometrze
  • przysiady

  • bieg w miejscu
  • wyskoki w górę

Trening tabata szybko zwiększa metabolizm Twojego organizmu i wpływa na spalenie większej ilości kalorii. Jest bardzo intensywny, dlatego podwyższa metabolizm przez kilka godzin po jego ukończeniu.

Trening jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz zbyt dużo czasu na ćwiczenia i chcesz dobrze wykorzystać wolny czas. 4 minuty tabaty dadzą Ci większego, energetycznego kopa, niż wolny trucht czy niezbyt intensywne ćwiczenia na siłowni.

Po treningu interwałowym bardzo często pojawia się ból mięśni i zakwasy co oznacza, że trening daje odpowiednie efekty. Tabatę trenujemy regularnie, zgodnie z ustalonym wcześniej planem treningowym. dzięki czemu osiągamy nasze zamierzenia.
Naszym zdaniem, tabata to ciekawy sposób na urozmaicenie naszego treningu w sytuacji, gdy brakuje nam motywacji lub czasu. Czy taki krótki trening może zastąpić znacznie dłuższe ćwiczenia? W dłuższym okresie, raczej nie, ponieważ trening cardio odbywa się na zupełnie innym pulsie niż interwały i mają one odmienne działanie.


CrossFit Tabata
tabata

Zobacz także