Najważniejsze zalety medytacji

Ocena artykułu: 4.2/5 (62 głosów)
Żyjemy w zabieganym świecie, ciągle mamy problemy z nadmiarem zajęć i stresu. Jeśli czujesz, że brakuje ci energii i kolejna kawa nie pomaga Ci zwiększyć swojej wydajności, powinieneś poznać zalety medytacji.
Najważniejsze zalety medytacji
W tym artykule przedstawimy Ci, co możesz osiągnąć dzięki zaglądaniu w głąb swojej duszy.

Korzyści fizyczne medytacji
 • obniża ciśnienie krwi
 • obniża poziom zakwaszenia krwi i redukuje ryzyko wystąpienia przygnębienia
 • zmniejsza bóle związane z napięciem, takie, jak bóle głowy, wrzody, bóle mięśni i stawów
 • pozwala pozbyć się bezsenności
 • poprawia funkcjonowanie systemu odpornościowego
 • zwiększa poziom energii – czujesz, że masz jej więcej i że pochodzi ona z Twojego wnętrza
Korzyści mentalne z medytacji
Dzięki tej formie odpoczynku, Twój mózg wchodzi w fazę alfa, co przyśpiesza proces regeneracji. Pozwala to na odświeżenie myśli i spojrzenie na świat w zupełnie inny sposób. Jeśli regularnie medytujesz, to:
 • zmniejszasz swoje przygnębienie
 • poprawiasz swoją stabilność emocjonalną
 • zwiększasz swoją kreatywność
 • zwiększasz poziom szczęścia
 • poprawiasz swoją intuicje
 • lepiej rozumiesz rzeczy, które dzieją się wokół ciebie
 • twoje problemy stają się znacznie mniejsze
 • medytacja sprawia, że lepiej skupiasz się na zadaniach i możesz się w pełni zrelaksować
 • znacznie maleje u ciebie poziom napięcia, gniewu i frustracji
 • jeśli patrzysz na świat w sposób klarowny, możesz lepiej reagować na problemy
 • jesteś bardziej świadomy różnych rzeczy
Jak widzisz, medytacja bardzo dobrze wpływa na Twój umysł i dzięki niej nie podejmujesz różnych decyzji w tak emocjonalny sposób, jak do tej pory. Według wielu osób, medytacja pozwala lepiej poznać otaczający ich świat i poprawia ich harmonię.

Osobista transformacja
Medytacja może prowadzić do zmiany w Twoim życiu, ponieważ wpływa na Twoją samoświadomość i na rzeczy, które robisz (a nie powinieneś) w ciągu dnia.

W jaki sposób rozpocząć medytację?
Aby doświadczyć wszystkich korzyści medytacji, powinieneś regularnie ćwiczyć. Zajmuje to tylko kilka minut każdego dnia, a pozwala na znaczne zmniejszenie poziomu stresu. Medytacja jest podobna do zasianego ziarna – jeśli będziesz je pielęgnować przez długi czas, zyskasz ogromne korzyści. Moim zdaniem medytacja jest tym ważniejsza, im więcej rzeczy w ciągu dnia masz do zrobienia. Dzięki niej możesz lepiej określić swoje priorytety i zająć się rzeczami, które dają Ci najwięcej korzyści.

Najważniejsze porady, jak zabrać się za medytację
 1. Wybierz odpowiedni czas – medytacja to czas relaksu, dlatego jeśli chcesz ją rozpocząć w godzinach największego hałasu w biurze, ktoś może pokrzyżować Ci Twoje plany. Dobrą okazją do medytowania jest początek lub koniec dnia.
 2. Wybierz ciche miejsce, albo odetnij się od rozpraszających bodźców – powinieneś znaleźć się w miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz też zamknąć oczy i włączyć odpowiednią muzykę.
 3. Usiądź w komfortowej pozycji – wyprostuj się i oprzyj o krzesło, rozluźnij szyję i otwórz delikatnie usta, by pozbyć się stresu. Nie musisz siedzieć w pozycji kwiatu lotosu.
 4. Ćwicz przed posiłkiem – bardzo dobrym rozwiązaniem jest medytacja dopiero przed zjedzeniem posiłku, ponieważ gdy Twój organizm trawi, trudniej jest Ci się skupić.
 5. Skup się na oddechu – oddychanie jest jedną z najprostszych form medytacji. Regularne, głębokie wdechy i wydechy pozwalają Ci lepiej natlenić organizm i skorzystać więcej z mocy motywacji.
 6. Uśmiechnij się – gdy uśmiechasz się, Twój organizm naturalnie zaczyna wydzielać endorfiny, dzięki czemu możesz skorzystać jeszcze więcej z zalet medytacji.
 7. Powoli powracaj do poprzednich zajęć – po skończonej motywacji powoli otwórz oczy i wróć do zajęć, które wykonywałeś poprzednio, lub zaplanuj swój dzień. Pozwoli ci to znacznie lepiej ustalić te rzeczy, które masz do zrobienia i zacząć efektywnie działać.


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.