Pytanie, które pada bardzo często w środowisku osób zainteresowanych treningiem brzmi - czy powinienem trenować wtedy, gdy miałem uraz? Wydaje mi się, że ludzi można podzielić na dwie kategorie.
Czy można trenować po urazie?
Niektórzy ludzie ignorują ból i starają się go przetrenować i pokazać, jak wielkimi są twardzielami (zły wybór), lub przestają trenować na tak długo, aż ból całkowicie minie. To drugie rozwiązanie także może powodować problemy.

Trenować, czy nie trenować?
Spotkałem się już z wieloma rodzajami urazów. Sportowiec po urazie zwykle nie bierze pod uwagę tego, że może przestać trenować. Za każdym razem, gdy pojawia się uraz lub konieczność leczenia przewlekłego bólu, lekarz zadaje pytanie, co można z tym zrobić.

Praca ze sportowcami potrafi być zarazem frustrująca, jak i inspirująca, ponieważ większość z nich nie ma zamiaru porzucać treningu, ze względu na uraz. Są sportowcy, którzy wrócili by na boisko mimo bólu nóg, a jedyne, co ich powstrzymuje, to zalecenia lekarza. Determinacja jest piękną cechą, ale może być także szkodliwa, jeśli zaczniesz zbyt ciężko trenować mimo uszkodzenia tkanek.

Podejmij odpowiednią decyzję
Zatem co można zrobić, gdy miałeś uraz, ale chcesz dalej trenować? Jak zdecydować o tym, czy trening jest odpowiedni i kiedy przestać go wykonywać? Najbardziej ogólna odpowiedź, która ma oczywiście kilka wyjątków brzmi, że uraz nie może Cię odsuwać od codziennych aktywności. Jeśli pominiemy te najbardziej ekstremalne urazy (złamania kilku kości, ostry wstrzą), prawie zawsze znajdzie się sposób na trenowanie mimo urazu.

Najważniejsze jest to, jak trenować, by nie doprowadzić do dodatkowego nasilenia problemu. Często mówi się "No Pain, No Gain" (bez bólu nie ma efektów), jednak trening w taki sposób to jeden z najgorszych wyborów, jeśli zmagasz się z urazem. Uszkodzenia tkanek wymagają czasu na wyleczenie, a jeśli nie poświęcimy uwagi na to, by stworzyć optymalne "środowisko", uraz będzie się stale pogłębiał.

Trenuj inne partie ciała
Jeśli skręcisz kostkę, nie oznacza to, że musisz leżeć cały dzień na kanapie aż się zagoi. W rzeczywistości, po kilku dniach odpoczynku i leczenia, krążenie krwi w kończynie poprawi się i staw wyleczy się znacznie szybciej.

W takiej sytuacji warto poświęcić czas przymusowego unieruchomienia na ćwiczenia górnej części ciała. Gdy uszkodzisz rękę, rozwiązaniem jest wtedy ćwiczenie dolnej połowy ciała.

Badania wielokrotnie powtarzane przez naukowców pokazują ciekawą zależność. Jeśli uszkodzisz sobie jedną nogą lub rękę, to ćwiczenia wykonywane po jednej stronie, dadzą efekt także po drugiej. Zadziwia to naukowców i pokazuje, jak niezwykłe jest ludzkie ciało. Efekt takiego treningu pojawia się dzięki specyficznym połączeniom, między mózgiem i mięśniami. Nie chcę wgłębiać się zbytnio w detale, tego procesu.

Nie unikaj ruchu
Wystarczy, że gdy uszkodzisz nogę lub rękę, zaczniesz trenować zdrową kończynę, a zachowasz sprawność mięśni. Wiele osób unika całkowicie ruchu po urazie, ale gdy wymyślisz odpowiedni plan i ostrożnie zajmiesz się jego realizacją, przyczynisz się do zyskania zdrowia. Powinieneś unikać jednak treningu tylko jednej strony ciała przez kilka miesięcy. Gdy wykonsz trening tylko przez kilka tygodni, nie sprawi Ci on problemu. Badania wskazują także na to, że wizualizacja pomaga spowolnić atrofię mięśni w uszkodzonych kończynach. Ludzki mózg i układ nerwowy nigdy nie przestaną mnie zadziwiać.

Konsekwencje braku treningu
Pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli masz uraz, po wyzdrowieniu musisz zaczynać trening praktycznie od nowa, ponieważ przez kilka tygodniu lub miesięcy byłeś z niego wykluczony. Nawet, jeśli nie jesteś w stanie wykonywać zaawansowanego treningu siłowego i ćwiczeń wymagających dużego zaangażowania, warto postawić na lekkie ćwiczenia.

Są one znacznie lepsze, niż całkowite unikanie ćwiczeń. Na końcu warto wspomnieć, że delikatna praca fizyczna wspiera Twoje mięśnie i tkanki, dlatego wspomaga proces odbudowy tkanek. Jeśli skręcisz kostkę i po prostu nie będziesz chodzić przez kilka dni, będziesz miał potem więcej problemów, niż gdybyś ustabilizował kończynę i następnie ją rozruszał. Całkowite unieruchomienie sprawia, że mięśnie zmniejszają się i następnie powstaje problem z poruszaniem. Może to doprowadzić do kolejnych urazów. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda?

Zobacz także