Wiele osób wie o tym, jak zdrowa jest joga, jednak boją się skorzystać z jej zalet. Jest z nią podobnie, jak z innymi zajęciami – gdy zaczynasz się czymś zajmować, masz bardzo dużo motywacji, ale brakuje Ci umiejętności.
Jakie zalety dla Twojego zdrowia ma joga?
Po kilku miesiącach opanujesz różne pozycje w jodze i zauważysz, że przynosi Ci ona coraz więcej radości. Joga pochodzi z Indii, ale jej zalety zauważono szybko na zachodzie. Na początku była popularna tylko wśród aktorów z Hollywood, a po kilku latach stała się codziennym elementem życia wielu osób.

Czym jest joga?
Joga to zarówno odpoczynek dla Twojego umysłu, jak i ćwiczenia dla ciała. Regularne ćwiczenia pozwalają zachować zdrowie, ponieważ wspierają funkcjonowanie wielu układów organizmu. Obecnie jest ponad 100 różnych odmian jogi, a większość zajęć składa się z takich elementów, jak:
 • ćwiczenia oddechowe
 • medytacja
 • różne asany (czyli pozy)
 • rozciąganie i wzmacnianie grup mięśni i ścięgien.
Zalety jogi Joga ma mnóstwo pozytywnych działań na organizm człowieka. Pozwala zmniejszyć ból pleców, pozbyć się bólów głowy i zespołu cieśni nadgarstka (na który cierpi coraz więcej osób). Joga obniża także ciśnienie krwi i zmniejsza bezsenność. Według lekarzy, joga daje jeszcze więcej korzyści na organizm człowieka:
 • zwiększa elastyczność ciała
 • wzmacnia siłę mięśni i witalność
 • poprawia metabolizm
 • przyczynia się do spadku masy ciała
 • poprawia pracę serca i układu krążenia
 • poprawia zdolność organizmu do ćwiczeń
 • wzmacniając organizm chroni nas przed urazami podczas upadku.
Oprócz korzyści stricte dla różnych części organizmu, joga pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Dziś coraz częściej przekonujemy się o tym, że stres ma niszczące działanie na organizm człowieka i sam w sobie może być przyczyną takich problemów, jak bóle szyi, trudności z zasypianiem, bóle głowy i trudności z koncentracją.

Działanie na stan psychiczny
W przeciwieństwie do innych ćwiczeń, joga pozwala poprawić zarówno kondycję fizyczną, jak i ogólny „dobrostan” organizmu. Osoby uprawiające jogę lepiej oceniają sytuację i skupiają się na swoich zadaniach, co jest wręcz niezbędne do tego, by w pełni realizować się na przykład w pracy zawodowej. Uprawianie jogi nieco przypomina medytację, bo dzięki niej możesz zobaczyć swoje życie z innej perspektywy i zwiększyć samoświadomość.

Co jest najważniejsze w jodze?
Niezależnie od tego, jak dużo przeczytasz na temat jogi, Twoim najważniejszym zadaniem jest … zacząć ćwiczenia. Bez tego nie zobaczysz, jak dużo pozytywnych działań ma joga. Joga jest bardzo przyjazna nawet dla osób, które wcześniej nie prowadziły aktywnego stylu życia, bo nie wymaga dużego wysiłku.

Jeśli nigdy nie trenowałeś jogi, skończ z wymówkami i zacznij od wykonywania prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich stopień trudności. W jodze najważniejsza jest regularność – z czasem czujesz się coraz pewniej w trakcie ćwiczeń i możesz bez problemu wykonywać te asany, które kilka miesięcy temu wprawiały Cię w stan zakłopotania.

Ćwiczenia jogi nie są bardzo obciążające dla organizmu, dlatego nie musisz się martwić o to, że na przykład coś sobie nadwyrężysz. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jogę, powinieneś wybrać jeden konkretny styl. Może być to:
 • Hatha joga
 • Sivananda
 • Iyengara
Ważne jest to, by jak najmniej czasu poświęcać na zajmowanie się dyskusją na temat różnych stylów w jodze. Zamiast tego, powinieneś jak najwięcej ćwiczyć. Z czasem zobaczysz, że ćwiczenia dają Ci coraz większe korzyści i wyrobisz w sobie nawyk rozkładania maty i ich wykonywania.
Joga na stres - naucz się relaksować
joga

Zobacz także