Spośród wszystkich ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na , posturę i mięśnie pleców, jednym z najlepszych jest martwy ciąg.
Martwy ciąg – jedno z najlepszych ćwiczeń

To ćwiczenie, które szczególnie przydaje się dla osób, które wykonują pracę siedzącą i czują ból przy pochylaniu.

Dlaczego martwy ciąg jest tak skuteczny?
Martwy ciąg to bardzo skuteczne ćwiczenie dlatego, że angażuje wiele partii mięśni. Podczas podnoszenia sztangi z podłogi pracują stawy nóg i rąk, kręgosłup a także nadgarstki. Kształtuje ono mięśnie kręgosłupa, pośladków i ud.
Ćwiczenia, które angażują jednocześnie wiele partii mięśni, wywołują silne wydzielanie testosteronu, dzięki czemu możesz łatwiej budować masę mięśniową. Powoduje także wydzielanie hormonu wzrostu.

Martwy ciąg poprawia wygląd brzucha i pośladków, a także wzmacnia chwyt. Bardzo ważne jest to, że martwy ciąg wpływa na mięśnie stabilizujące całe ciało i dzięki niemu można przygotować organizm, do podnoszenia większych ciężarów w innych ćwiczeniach.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczenia
Początkujący często unikają (a nawet boją się) martwego ciągu, bo to ćwiczenie, które wymaga bardzo dobrej techniki i może prowadzić do kontuzji. Przed podniesieniem ciężaru trzeba koniecznie wykonać rozgrzewkę.

Martwy ciąg to ćwiczenie wymagające dużych zasobów siły, dlatego wykonuje się je zwykle zaraz po rozgrzewce. Dzięki niemu aktywujesz najważniejsze partie mięśniowe. Pierwsze ćwiczenia należy wykonywać z bardzo małym obciążeniem, pod kontrolą trenera lub bardziej doświadczonego kolegi, który podpowie nam, jakie błędy popełniamy.

Z czasem będziesz mógł zwiększyć obciążenie, a nawet wykonywać jego inne odmiany. Urozmaiceniem dla ćwiczenia jest stosowanie chwytu naprzemianległego lub wykorzystanie pasków (które pozwalają przenieść większy ciężar).

Największym przeciwwskazaniem do treningu są problemy z kolanami i kręgosłupem. Podsumowując - zła sława tego ćwiczenia wynika głównie z tego, że jest ono często źle wykonywane i wtedy prowadzi do kontuzji. Zaczynamy je wykonywać dopiero wtedy, gdy nasze mięśnie są już wzmocnione innymi ćwiczeniami.

How To Deadlift: Layne Norton's Complete Guide - Bodybuilding.com
martwy ciąg

Zobacz także