Jeśli nie masz czasu na wykonywanie długich treningów cardio, a chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, powinieneś zastanowić się nad treningiem HIIT.
Jakie zalety ma trening HIIT?
Po polsku jego nazwa oznacza trening interwałowy o wysokiej intensywności i pierwotnie stworzono go dla sportowców. Szybko zauważono, że trening HIIT pozwala na spalanie większej ilości tłuszczu w krótszym czasie i zaczęto go stosować właśnie w tym celu, z dobrymi efektami.

Na czym polega trening HIIT?
Główną zasadą tego treningu jest odpowiedni stosunek wysiłku do odpoczynku, który wynosi 1:4. Cały trening trwa ponad 22 minuty i podczas niego, należy łączyć bardzo intensywny wysiłek, z treningiem o niższym stopniu intensywności.

W ten sposób można trenować biegi, jazdę na rowerze czy . Trening może polegać na rozgrzewce, po której następuje wykonywanie ćwiczeń z największą intensywnością (przez około pół minuty). Następnie zmniejszamy intensywność treningu, by po półtora minuty znów ćwiczyć z maksymalną wydajnością.

Do tego czasu trzeba doliczyć jeszcze rozgrzewkę. Początkowo można zmniejszyć czas przeznaczony na intensywny trening, kosztem treningu o niskiej intensywności.

Trening jest bardzo wyczerpujący i pozwala na poprawienie kondycji oraz spalenie tkanki tłuszczowej - działa 3 razy skuteczniej niż trening aerobowy.

Podobną metodą treningu jest tabata, jednak jedna sesja treningowa w tym modelu trwa tylko 4 minuty. HIIT prowadzi do znacznie lepszych efektów, ponieważ trenujemy dłużej i z większym zaangażowaniem.

Dla kogo trening HIIT jest najbardziej wskazany?
Trening HIIT sprawdzi się najlepiej dla osób, które mają dobrą kondycję fizyczną i wcześniej uprawiały jakiś trening, ale nie były zadowolone z jego efektów.

Trening interwałowy angażuje mięśnie znacznie bardziej, niż ćwiczenia cardio, dlatego efekt pojawia się szybciej i jest lepiej widoczny. Jest przeznaczony także dla ludzi, którzy nie mają czasu na ćwiczenia, bo pozwala na spalenie bardzo dużej ilości kalorii w krótkim czasie.

Trening HIIT poprawia redukcję tłuszczu bez efektu ubytku tkanki mięśniowej. Można go łączyć z ćwiczeniami na siłowni, bo nie powoduje spalania mięśni i nie spowalnia procesu katabolizmu. Aby czerpać z niego maksymalne korzyści, powinieneś używać do treningu pulsometru i na bieżąco kontrolować, czy trening nie jest zbyt obciążający.

Minusem tego treningu jest to, że jest on dużym obciążeniem dla organizmu – jeśli do tej pory nie biegałeś lub nie interesowałeś się innymi ćwiczeniami, prawdopodobnie trening HIIT będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Osoby, które mają problemy z układem naczyniowym (na przykład po zawale), powinny zacząć od ćwiczeń cardio i dopiero później, trenować HIIT.

W przeciwieństwie do treningu cardio, HIIT nie prowadzi do problemów ze spalaniem mięśni.

Trening na bardzo wysokim HR może doprowadzić do katabolizmu (czyli rozpadu mięśni), dlatego nie można wykonywać go na czczo. Jeśli wybierasz tę odmianę treningu, ogranicz inne ćwiczenia. HIIT wykonujemy co drugi dzień, by organizm miał czas się zregenerować.

Zobacz także