Jako osoba interesująca się fitnessem, na pewno jesteś zainteresowany tym jak powinna wyglądać prawidłowa dieta. Wielu osobom wydaje się, że trening to jedynie tymczasowe zajęcie, a gdy osiągnie się swój bliżej nieokreślony cel, będzie można przejść na inną dietę i utrzymać prawidłową dietę.
Podstawowe pytanie, które pomoże Ci zachować prawidłową dietę
Niestety, nie jest to prawdą - większość sportowców wie o tym, że zdrowie i dobre wyniki zależą od ciągłego wprowadzania dobrych zmian.

Dieta zawsze jest trudna
Sportowcy podobnie jak Ty, każdego dnia spotykają się z problemami i wyzwaniami. Problemem zwykle nie jest tylko chodzenie do siłowni. Znacznie trudniej jest utrzymać prawidłową masę ciała i jeść tylko to, co jest wartościowe.

To, czego można nauczyć się przez lata uprawiania sportu, to fakt, że trening potrafi dać mnóstwo satysfakcji. Znam wielu sportowców, którzy nie wyobrażają sobie omijania treningów, gdyż dają im one mnóstwo frajdy. Trenują dlatego, że wysiłek fizyczny zaspokaja zarówno potrzeby ciała, jak i umysłu. Problem pojawia się wtedy, gdy nie tylko uwielbiamy trenować, ale także jeść. Dieta sportowca jest zwykle mało satysfakcjonująca. Branie dokładki makaronu nie jest tak pozytywne, jak dokładnie ciężaru na sztangę.

Jeśli Ty także masz problem z utrzymaniem prawidłowej diety, mam dla Ciebie dobre wieści. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, by się ich pozbyć. Zanim dam Ci odpowiedź, odpowiedz sobie na 10 pytań, na temat swojej dotychczasowej diety.

  1. Czy kiedyś zjadłeś tak dużo, że następnie nie wierzyłeś, że udało Ci się to zrobić?

  2. Czy zawsze zjadasz swój posiłek do końca, aż talerz będzie pusty?

  3. Czy wybierając knajpę, w której będziesz jadł, kierujesz się wielkością porcji?

  4. Czy kiedyś jadłeś tak szybko, że nawet nie pamiętałeś, jak smakuje jedzenie?

  5. Czy dbasz bardziej o jakość jedzenia, czy o jego ilość?

  6. Czy zdarza Ci się podjadać tylko dlatego, że masz w szafce jedzenie?

  7. Czy jadłeś kiedyś z nudy?

  8. Czy jadłeś kiedyś dla rozrywki lub po to, by się uspokoić?

  9. Czy czujesz się źle z powodu rzeczy, które zjadłeś?

  10. Czy Twoja rodzina lub życie społeczne kręci się wokół jedzenia lub picia?

Jeśli odpowiedziałeś tak na większość pytań, oznacza to, że coś jest nie tak z Twoim odżywianiem. Większość osób objada się, myśli o tym, ze ćwiczenia pozwalają jeść to, co chcemy, je po to, by pozbyć się stresu, wsuwa całe puszki orzeszków ziemnych, bo myślą, ze są zdrowe, a także przesadza z wielkością porcji. Problemy wynikające z nieprawidłowego odżywiania, są najczęściej spowodowane złymi nawykami. Gdy odpowiedziałeś tak na większość powyższych pytań, Ty także masz złe nawyki.

Pytanie, które pomoże Ci poprawić swoją dietę

Możesz wpierać sobie, że Twoje problemy wynikają z tego, że mama lub babcia przekarmiały Cię w dzieciństwie. Możesz obwiniać o to marketingowców i firmy sprzedające fast foody. Możesz obwiniać o to głodujących ludzi. Od dzieciństwa straszono Cię, że należy zjadać wszystko do końca. Pójdźmy dalej.

Obwiniasz za to węglowodany, albo tłuszcze. Jestem pewny jednej rzeczy - obwinianie innych o to, że się objadasz, w niczym Ci nie pomoże. Potrzebujesz zrobić coś, by zmienić swoje nastawienie. Zadaj sobie jedno pytanie, które Ci pomoże.

Zadawaj je sobie przed każdym posiłkiem. Pytanie pomoże Ci jeść mniej. Pomoże Ci zostawić coś na talerzu. Pytanie nauczy Cię, że dokładka jest zła. Pytanie zatrzyma Cię przed wpychaniem w siebie jedzenia mimo tego, że nie jesteś głodny. Pytanie jest bardzo potężne i sprawdza się w każdym przypadku.

Brzmi - CZY JESZ DLA SWOJEGO CIAŁA, CZY DLA UMYSŁU?

Jak to działa? Zaraz po rozpoczęciu jedzenia, zadaj sobie pytanie. Jeśli odpowiesz sobie, że karmisz jedynie swój umysł, dokonaj odpowiednich zmian, przestań jeść lub zmniejsz porcję. Szczera odpowiedź pomoże Ci określić, czy wybrałeś odpowiedni pokarm, czy porcja jedzenia jest wystarczająca i czy jesz o dobrej porze.

Wystarczy jedno pytanie. Doskonale wiesz, co jest dobre dla Twojego organizmu, w jakich ilościach i o jakiej porze. Zadaj sobie pytanie, dzięki czemu nie będziesz zdezorientowany. Postaw na owoce, warzywa, chude mięso i wodę. Zacznij od tych potraw i nakarm swoje ciało, zanim Twój mózg wymyśli jakieś dziwne wymówki.

Jedzenie to narkotyk. Ludzie muszą przezwyciężać te wyzwania każdego dnia. Plan jest prosty - wykorzystaj efektywne strategie, by uniknąć złych nawyków i zadawaj sobie pytanie każdego dnia. Zacznij od jednego posiłku, a zobaczysz, jakie będą zmiany.

Zobacz także