Dieta Kwaśniewskiego opiera się na znacznym ograniczeniu przyjmowanych węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem.
Dieta Kwaśniewskiego – dlaczego warto się z nią zapoznać?
Ten sposób odżywiania jest bardzo kontrowersyjny i budzi dyskusję w środowisku medycznym, jednak nie ma badań, które pokazywałyby, że jest ona szkodliwa.


Odchudzanie – niemal całkowite wyeliminowanie węglowodanów z pożywienia sprawia, że bardzo szybko chudniemy i nie mamy nadmiernego apetytu. Tłuszcz daje energię na znacznie więcej czasu, a jego nadmiar nigdy nie odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Zupełnie inaczej jest z węglowodanami, których możemy zjeść bardzo dużo, bo „upycha” je do tkanek. Jeśli zjesz nadmiar tłuszczu, dostaniesz biegunki i zostanie on wydalony z organizmu.


Samopoczucie – wiele osób na tej diecie czuje się znacznie lepiej niż na innych dietach. Nie brakuje im energii i nie są głodni, ponieważ w pełni zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne organizmu - tłuszcz nawet w małej porcji jest bardzo kaloryczny i sycący.


Kontrola poziomu glukozy we krwi – węglowodany w każdej formie powodują wzrost tego wskaźnika, co ma szereg niekorzystnych właściwości dla zdrowia. Naukowcy coraz częściej mówią o tym, że walka z cukrzycą jest prostsza wtedy, gdy nie dostarczamy sobie glukozy w pożywieniu. Moim zdaniem, brzmi to logicznie. Podczas diety Kwaśniewskiego w organizmie wytwarzają się ciała ketonowe, stanowiące źródło alternatywnej energii dla mózgu.


Zdrowie organizmu – nie ma na ten temat zbyt wielu badań, jednak Jan Kwaśniewski przytacza wiele przykładów, w których jego dieta wpłynęła korzystnie na stan organizmu. Podaje przykłady osób, które wyleczyły się w ten sposób na przykład z cukrzycy, miażdżycy i alergii, a gdy powróciły do poprzedniego sposobu odżywiania, choroba powróciła.
W diecie Kwaśniewskiego ważnym składnikiem są podroby wieprzowe i drobiowe. Mimo tego, że większość z nas uważa je za "gorsze" pożywienie niż mięso, w rzeczywistości jest odwrotnie - zawierają one bogactwo witamin i minerałów w znacznie bardziej skoncentrowanej formie, niż w owocach i warzywach.

Dieta Kwaśniewskiego nie jest dietą dla każdego – wiele osób nie jest w stanie odżywiać się wyłącznie mięsem, jajkami, śmietaną i masłem. Okazuje się jednak, że po kilku dniach stosowania tej diety, zaczynamy z niechęcią patrzeć na przykład na cukierki i ciastka. Pierwszym objawem, po zastosowaniu tej diety, jest zmniejszenie bólu brzucha, wynikającego wcześniej z tego, że jedliśmy wcześniej zbyt duże porcje pożywienia. Spożywając tłuszcz, dostarczamy sobie skoncentrowanej energii i nie musimy tracić sił na długie trawienie pokarmu.


Zobacz także