Sprzedaż kawy generuje drugi pod względem wielkości (po ropie naftowej) obrót w światowej gospodarce. Jest to bardzo kontrowersyjny produkt, ponieważ można spotkać zarówno badania świadczące o jej pozytywnym, jak i negatywnym działaniu na organizm.
Czy kawa jest szkodliwa?
W tym artykule postaramy się ocenić, czy kawa jest zdrowa, czy też, tak, jak twierdzą różne źródła, prowadzi do problemów zdrowotnych. Często oskarża się ją o to, że prowadzi do otyłości, powoduje problemy z sercem i kolokwialnie mówiąc, jest odpowiedzialna za wszystkie problemy współczesnego społeczeństwa.
Okazuje się, że te opinie są mocno przesadzone i mają za zadanie podkopać pozycję kawy, jako popularnego środka pobudzającego.
  • Kawa podnosi ciśnienie – osoby które piją małą czarną raz na jakiś czas, odczuwają jej silne działanie na układ krążenia. Jeśli jednak pijesz ją regularnie, Twój organizm przyzwyczaja się do działania kofeiny i nie powoduje ona widocznych zmian. Nigdy nie stwierdzono, że skoki ciśnienia spowodowane przyjmowaniem kawy, prowadzą do problemów zdrowotnych.
  • Kawa zawiera antyoksydanty – w diecie większości ludzi brakuje polifenoli, a ich niedobór powoduje zaburzenia pracy układu krwionośnego, prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej i innych problemów zdrowotnych. Mają one podobne działanie do substancji zawartych w zielonej herbacie. Dostarcza także takich składników, jak witamina B3 i minerały, oraz sporą dawkę błonnika, który pozwala pozbyć się zaparć.
  • Kawa wypłukuje minerały i witaminy z organizmu – jest to spowodowane tym, że kawa działa moczopędnie. Co ciekawe, ten argument zwykle przytaczają osoby zaangażowane w sprzedaż preparatów oczyszczających, które mają identyczne działanie. Metyloksantyny z kawy także oczyszczają organizm.
  • Kawa powoduje niedobór magnezu – z tym argumentem nie można się nie zgodzić – nałogowi kawosze powinni uzupełniać niedobór magnezu, na przykład przyjmując go w formie tabletek.
  • Kawa poprawia nastrój – wiele osób, które przestały pić kawę, uważa, że ich życie zmieniło się na gorsze. Filiżanka małej czarnej to poranny rytuał, który pozwoli wskoczyć w nowy dzień i wspiera Twoją efektywność. Na pewno przekonałeś się na własnej skórze, że kawa pobudza mózg i pozwala pracować dłużej.
  • Kawa powoduje problemy z zasypianiem – podobnie, jak inne preparaty z dodatkiem kofeiny. Kawa ma działanie pobudzające, dlatego nic dziwnego, że picie jej na wieczór, nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli mielibyśmy ocenić, czy kawa jest zdrowa, czy też nie, należałaby się jej ocena neutralna. Osoby, które do tej pory nie piły kawy i mogą się bez niej obyć, nie muszą jej włączać do swojej diety. Jeśli jednak pijesz ją i nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki małej czarnej, to nie rób sobie z tego powodu wyrzutów sumienia.

Każdy człowiek ma inną wrażliwość na kofeinę i stąd biorą się różne opinie na temat picia kawy. Badania na temat picia kawy wskazują na to, że pozwala ona zmniejszyć ryzyko występowania cukrzycy, nowotworów (na przykład czerniaka) i zawału serca.
Is Coffee Good For You? - How Stuff Works
Czy kawa jest zdrowa

Zobacz także