Codzienne podskakiwanie wzmacnia miednicę i kość biodrową, dlatego zmniejsza ryzyko złamania kości, spowodowane upadkiem. Sugerują to nowe badania, przeprowadzone na starszych mężczyznach.
Podskakiwanie przez 2 minuty dziennie, może zmniejszyć ryzyko złamania kości biodrowej.
Uczestnicy podskakiwali w różnym tempie, co pozwalało na narażenie kości na mikrourazy

Kości wraz z wiekiem, robią się coraz cieńsze. Jeśli dotyczy to kości biodrowej, ryzyko złamania znacznie rośnie. Badania przeprowadzone w Londynie wskazują, że regularne uprawianie ćwiczeń pomaga zmniejszyć ryzyko starzenia się kości.

Podczas badań opublikowanych w Journal of Bone and Mineral Reserch zbadano, jaki efekt na stan kości ma codzienne podskakiwanie.

Badacze zaprosili do badań 34 mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, prosząc ich o to, by skakali przez 2 minuty dziennie przez rok. Mężczyźni skakali zawsze na tej samej nodze, dzięki czemu można było sprawdzić, jaka jest skuteczność tego ćwiczenia , porównując kości z drugą nogą.

Masa kości zwiększyła się o 7%, zwłaszcza w newralgicznych miejscach
Ćwiczenia wzmocniły także gęstość kości. Efekt był widoczny także w najcieńszym miejscu kości miednicy - to część, która najczęściej ulega złamaniu podczas upadku. Badania pomogą w zmniejszeniu negatywnych skutków osteoporozy, choroby, która jest odpowiedzialna za ponad 8,9 miliona złamań bioder na całym świecie rocznie. Co 3 sekundę ktoś ulega wypadkowi, w którym dochodzi do złamania kości biodrowej.

Ćwiczenia pozwalają na aktywizację innych rejonów kości biodrowej. Naukowcy pracujący nad tym projektem, wypowiadają się, że: wielu dorosłych ludzi boi się złamań tej kości bardziej, niż problemów ekonomicznych. Złamanie kości udowej powoduje ogromny ból, utratę mobilności i niezależności, a także zwiększa ryzyko śmierci.

Zmniejsz ryzyko groźnej choroby
Dziś wiemy, że jest sposób na zapobieganie tej chorobie i są nim ćwiczenia. Naukowcy mają zamiar przetestować różne formy ćwiczeń i znaleźć te, które są proste, nie zajmują dużo czasu i można je wykonywać w domu.

Badania przeprowadzone na uczestnikach pokazały, że najlepsze efekty dają niczym nieskrępowane podskoki, w trakcie których kość biodrowa poddawana jest obciążeniu na różne sposoby. Podskakiwanie na jednej nodze zostało wybrane przez badaczy, jako alternatywa dla innych forma aktywności, takich, jak skakanie na skakance dlatego, że pozwalało to na najłatwiejsze porównanie efektów.

Pomiary wykonano metodą pomiaru gęstości kości i można było na nich jasno zobaczyć różnicę, między nogą, na której podskakiwano i tą drugą.

Wszystkimi uczestnikami badań byli mężczyźni, jednak badacze uważają, że te same efekty mogą uzyskać kobiety. Warto zauważyć, że uczestnicy tego eksperymentu nie mieli osteoporozy, dlatego nie wiadomo, czy te ćwiczenia są bezpieczne dla osób, z tą chorobą. To jedno z ważnych pytań, na które naukowcy będą szukali odpowiedzi w przyszłości.

Wszyscy uczestnicy tego badania byli pod opieką lekarza, co pozwoliło na obserwowanie postępów. Nie wolno zapominać także o tym, że ćwiczenia muszą być wykonywane bardzo uważnie, szczególnie u osób, które już cierpią na problemy z kośćmi. Po prostu, wykonuj te ćwiczenia jak najostrożniej, by nie narobić sobie dodatkowych problemów.

Korzyści, jakie można zyskać, są znacznie większe niż ryzyko, dlatego warto zastosować te ćwiczenia.

Zobacz także