Jak poradzić sobie ze stresem?

Ocena artykułu: 4.3/5 (64 głosów)
Stres to czynnik, który ma bardzo negatywny wpływ na życie człowieka. Jeśli go odczuwasz, nie możesz wypocząć, masz problemy z zachowaniem zdrowego trybu życia i pojawiają się objawy chorób.
Jak poradzić sobie ze stresem?

Jak poradzić sobie ze stresem?

Zmień nastawienie na pozytywne – przestań narzekać i wspominać negatywne sytuacje z przeszłości. Warto ćwiczyć to każdego dnia, zapisywać sytuacje, w których się denerwujemy i oceniać, jak można zmienić swoje zachowanie. Być może przyczyna Twojego stresu nie leży w innych osobach, tylko w Twoich przekonaniach. Pomyśl, czy nie warto ich zmienić dla swojego dobra.

Nie oglądaj wiadomości – u większości osób wywołują one stres i sprawiają, że mają złe samopoczucie przez cały dzień. Nie angażuj się także w komentowanie na forach internetowych lub pod artykułami w sieci – oszczędź sobie tego stresu. Dokładnie wybieraj treści, z którymi chcesz się zapoznać. Nie bój się, że ominie Cię coś ważnego, co wydarzyło się na świecie - jeśli dojdzie do jakiejś rewolucji, to na pewno ktoś Cię o tym powiadomi.

Po pracy odpoczywaj w odpowiedni sposób – jeśli pracujesz umysłowo, dobrym rozwiązaniem jest uprawianie sportu, a nie włączenie komputera. Jeśli pracujesz fizycznie, wybierz sobie spokojne hobby, wymagające większego skupienia. Stres i negatywne myśli pojawiają się bardzo często wtedy, gdy jesteśmy sami, dlatego warto rozszerzać swoje grono znajomych i spędzać z nimi czas.

Wypróbuj metody na wyciszenie – może być to na przykład , medytacja czy modlitwa. Dzięki nim zapomnisz o problemach, wywołujących stres.

Zrób sobie listę rzeczy do zrobienia – wypisz w niej wszystkie sprawy, które musisz załatwić i stale dopisuj do niej nowe rzeczy. Jeśli je sobie uświadomisz, znacznie zmniejszysz poziom stresu. Wiele osób trzyma te rzeczy w pamięci, co prowadzi u nich do bardzo dużego stresu i zapominania o ważnych wydarzeniach.

Stale rozszerzaj swoje umiejętności - dzięki temu, będziesz przygotowany na zmiany, które mogą się wydarzyć w przyszłości. W dzisiejszych czasach ludzie nie są skazani na wykonywanie jednego zawodu do końca życia i martwienie się o to, czy wystarczy im pieniędzy do pierwszego. Znam mnóstwo osób, które nawet w starszym wieku uczyły się nowych zawodów i znajdywały pracę, dającą więcej satysfakcji niż dotychczasowa.

Rozwiązuj aktywnie problemy – żadna z tych metod nie poskutkuje, jeśli będziesz miał palący problem w pracy. Pomyśl, co możesz zrobić w ten sprawie i jak najszybciej wypróbuj kilka rozwiązań. Według wielu trenerów, stres pojawia się wtedy, gdy czujesz się jedynie biernym uczestnikiem wydarzeń. Osoby, które same kształtują swój świat, nie odczuwają takiego stresu.

Porozmawiaj z psychologiem - psycholog potrafi rozwiązać problemy dlatego, że nie jest z nimi tak związany emocjonalnie, jak osoba, która ich doświadcza. W XXI wieku korzystanie z pomocy psychologa nie jest uznawane jako coś dziwnego - stało się to powszechne.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.