Jednym z podstawowych wyznaczników naszej aktywności jest ilość kroków, które robimy w ciągu dnia.
Wyzwanie 10000 kroków dziennie

Według naukowców, jeśli chcesz zachować zdrowie i prawidłową wagę, powinieneś dziennie robić ponad 10000 kroków. Jak sprostać takiemu wyzwaniu? Większość osób nie robi nawet połowy tej ilości.

1. Mierz ilość kroków - kup krokomierz lub telefon, który jest wyposażony w taką funkcję. Możesz też sprawdzić odległość na mapie, ale ta metoda działa tylko wtedy, gdy udajesz się na dłuższy spacer. Krokomierz, który masz stale przy sobie, motywuje Cię znacznie bardziej.

2. Zastanów się, jak możesz zwiększyć ilość kroków - jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem lub samochodem, możesz wysiąść przystanek wcześniej i przejść się. Dzięki temu, regularnie będziesz zyskiwał sporą ilość kroków. Gdy masz blisko do pracy, wybieraj różne trasy i wychodź wcześniej, aby mieć więcej czasu na spacer. Wbrew pozorom nie zajmuje to dużo czasu - zamiast denerwować się, stojąc w korku, lepiej zrobić coś dla zdrowia.

3. Szukaj możliwości w ciągu dnia. Świetnym rozwiązaniem jest praca stojąca - w ciągu dnia będziesz miał mnóstwo sytuacji, w których będziesz mógł na przykład wstać od komputera i przejść się po korytarzu. Jeśli nie czujesz dyskomfortu związanego z bólem nóg, wykorzystaj ten czas.

4. Mierz wyniki i wyciągaj wnioski - co tydzień sprawdzaj, czy udało Ci się zrobić 10 000 kroków każdego dnia. Jeśli nie, w weekend możesz nadrobić tę ilość i udać się z rodziną na długi spacer.

5. Nagradzaj się - jeśli w tygodniu uda Ci się zrobić 70 tysięcy kroków, powinieneś się za to nagrodzić jakimś drobiazgiem.

Dzięki tym metodom, z czasem chodzenie stanie się Twoim nawykiem i będziesz mógł zwiększyć sobie poprzeczkę. Chodzenie to nie jedyna metoda na poprawienie funkcjonowania organizmu - możesz wyznaczyć sobie na przykład przebiegnięcie jakiejś odległości lub wykonanie 10 minut intensywnego treningu dziennie. Liczy się to, by zachować aktywność.

Zobacz także