Trening na basenie – najlepsze metody

Ocena artykułu: 4.5/5 (65 głosów)
Trening w basenie nie musi wiązać się jedynie z pływaniem. Jest mnóstwo odmian ćwiczeń, które można wykonywać w wodzie, by poprawić funkcjonowanie swojego organizmu.
Trening na basenie – najlepsze metody

Ćwiczenia aqua aerobiku mogą być wykonywane także przez osoby starsze i mające problemy ze zdrowiem.

Opór wody sprawia, że trening jest bardziej wymagający i jeszcze skuteczniej wpływa, na:

  • układ sercowo-naczyniowy
  • odporność
  • elastyczność stawów
  • i ogólnie, zdrowie organizmu.

O tym, jak skuteczny jest trening w wodzie, świadczy, fakt, że uprawiają go także profesjonalni sportowcy. Stanowi on urozmaicenie dla innych form treningu i pozwala na poprawienie wyników.

Najważniejsze zalety treningu na basenie

Trening na basenie zmniejsza napięcie w stawach i mięśniach, z uwagi na wypór wody

Zmniejsza ryzyko kontuzji – nawet, jeśli się przewrócisz, na pewno nic Ci się nie stanie. To dobry wybór dla osób starszych, z problemami z równowagą, które unikają chodzenia na siłownię, bo boją się urazu.

Dzięki niemu można osiągnąć łatwiej prawidłowe napięcie dwóch przeciwnych grup mięśni.

Trening pozwala na spalenie większej ilości kalorii, bo opór wody jest o wiele większy, niż powietrza.
Bardzo ważną kwestią jest to, że trening w wodzie jest zróżnicowany. Jeśli stale trenujesz w ten sam sposób, Twoje mięśnie przyzwyczajają się do wysiłku. Aqua aerobik to zupełnie nowe wyzwanie dla mięśni, dlatego daje on efekty, których nie można uzyskać w czasie standardowego wysiłku.

Ochładza mięśnie, dzięki czemu nie ma tak dużego ryzyka przegrzania się organizmu. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które po kilku minutach treningu zaczynają się pocić. Dzięki temu, można trenować znacznie dłużej.

Jest też o wiele zabawniejszy i pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń, które nie są możliwe na ziemi.

Woda stymuluje skórę i mięśnie, co pozwala na łatwiejszy trening osobom z zaburzeniami czucia – na przykład przy cukrzycy.
Jak głęboka powinna być woda?
Głębokość wody wybiera się w zależności od rodzaju ćwiczeń i umiejętności osób, które je wykonują. Najprostszy jest trening w wodzie do pasa, który angażuje przede wszystkim dolną połowę ciała. Można także trenować w wodzie sięgającej do klatki piersiowej lub jeszcze głębszej. Jeśli doskonale pływasz, aqua aerobik będziesz mógł uprawiać także w wodzie sięgającej powyżej głowy.

Pamiętaj o tym, że jeśli masz problemy zdrowotne, powinieneś trening w wodzie skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem. Jest sporo chorób, które nie pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w wodzie - należy do nich między innymi reumatyzm w ostrej fazie i choroby skórne.


Trening może odbywać się także z muzyką, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej zachować rytm i osiągnąć lepsze efekty. Ćwiczenia prawie zawsze wykonywane są w grupie, dzięki czemu są znacznie bardziej interesujące i dają więcej satysfakcji. Istnieje mnóstwo odmian treningu w wodzie, dlatego jesteśmy pewni, że znajdziesz swoją ulubioną metodę.

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.