Na początku treningów, chcemy widzieć jak najszybsze efekty i trenujemy bardzo często.
Jak często ćwiczyć?

Szybko okazuje się, że nie jest to dobre rozwiązanie, bo pojawiają się problemy ze zmęczeniem i regeneracją organizmu. Jeśli do tej pory nie trenowałeś, powinieneś zacząć od treningów wzmacniających cały organizm. Z czasem będziesz mógł wykonywać trening siłowy i aerobowy.

Liczy się odpowiedni plan ćwiczeń

Trening najlepiej rozplanować sobie na cały tydzień. Jeśli będziesz ćwiczyć nogi dwa razy w tygodniu, a górną część ciała jeden raz, to organizm będzie miał czas na regenerację. Warto przeznaczyć jeden dzień na ćwiczenia aerobowe i dzień na regenerację organizmu. Wynika z tego, że codzienne wizyty na siłowni są złym rozwiązaniem i wcześniej czy później, doprowadzą do problemów zdrowotnych. Trening fitness można uprawiać każdego dnia.

Ćwiczenia na poszczególne partie ciała powinny być na tyle intensywne, by prowadzić do zmęczenia mięśni. Zmieniaj ćwiczenia, bo organizm przyzwyczai się, jeśli będziesz wykonywał tylko jeden rodzaj. Warto stosować przemiennie ćwiczenia z maszynami i z wolnymi ciężarami. Dobrym rozwiązaniem jest zamienianie hantli na i odwrotnie.

Co zrobić, jeśli nie dajesz rady ćwiczyć?

Wiele osób zaczyna od bardzo intensywnego treningu fitness i nie jest w stanie skończyć pierwszych zajęć. Moim zdaniem, lepiej jest zacząć od poprzeczki, która jest postawiona znacznie niżej i stopniowo zwiększać intensywność treningu.

Przykładowo - jeśli trener zaleca stosowanie ciężarków o masie 5 kg, a czujesz, że są one za ciężkie, wypróbuj ciężarki 2 kg. Po kilku treningach bez problemu przejdziesz do większego obciążenia.

Zobacz także