Jeśli biegasz na dużych dystansach, jednym z Twoich ograniczeń może być odpowiednie nawodnienie organizmu.
System nawadniający – dlaczego warto go używać

Oczywiście, na Twojej trasie nikt nie będzie czekał z bidonem, dlatego będziesz musiał znaleźć sposób, na nawodnienie organizmu we własnym zakresie. Bardzo dobrym wyborem są systemy nawadniające, w których można przenieść nawet do kilku litrów wody, z zachowaniem wygody.

Pas z bidonami
Problem pojawia się wtedy, gdy chcesz zabrać ze sobą więcej, niż pół litra wody, bo biegasz na dłuższym dystansie.
Dla biegacza, który biega po kilka kilometrów, dobrym rozwiązaniem jest pas z czterema niewielkimi bidonami o takim kształcie, który minimalizuje ich przemieszczanie się. Butelki mogą być w kształcie menażek, lub umiejscowione poziomo, a nie pionowo, co znacznie zmniejsza obijanie się ich o ciało.

Kamizelka nawadniająca
Jeśli żaden z pasów nie odpowiada Ci ze względu na to, że ogranicza Twoje ruchy, dobrym wyborem będzie wybór kamizelki nawadniającej. Najczęściej jest ona wykonana z siateczki i posiada elementy odblaskowe.
Kamizelkę biegową można wyposażyć także w bukłak z rurką, dzięki czemu nie będziesz musiał się zatrzymywać w celu odkręcenia butelki. W kamizelce można schować także smartfon, tabletki z magnezem lub elektrolitami i kurtkę wodoodporną.

Plecaki nawadniające
Plecak nawadniający pozwala zabrać ze sobą jeszcze więcej wody i przedmiotów, dlatego sprawdzają się zarówno podczas biegania, jak i w czasie górskich wędrówek. Plecak nawadniający pozwala na przeniesienie nawet 5 litrów wody - bieganie z takim obciążeniem raczej nie będzie komfortowe, ale z drugiej strony, prawie nie ma osób, które potrzebowałyby tak dużego nawodnienia w czasie biegu.

CamelBak
Plecaki nawadniające zostały opracowane przez wojsko i rozpowszechniła je firma CamelBak.
Warto zwrócić uwagę na to, czy system nawadniający posiada wkład z grubej folii, czy też sztywny bukłak. To pierwsze rozwiązanie jest o wiele lepsze, bo we wnętrzu nie będzie chlupotała woda. Każdy z biegaczy ma swój ulubiony system nawadniania, który jest kompromisem między odpowiednią ilością wody, a wygodą.

Zobacz także