Jak dobrać buty do naturalnych powierzchni?

Ocena artykułu: 4.3/5 (49 głosów)
W sklepach sportowych jest tak dużo różnych rodzajów butów do biegania, wyposażonych w różne technologie, że początkująca osoba będzie miała duży problem z ich dobraniem.
Jak dobrać buty do naturalnych powierzchni?

Źle dobrane buty będą się szybko ścierały (gdy będą za miękkie i będziemy biegali po chodniku), lub będą niewygodne (gdy będą to buty zbyt twarde).

Buty dobiera się w zależności od tego, po jakim terenie biegasz. Amatorzy biegania po naturalnej powierzchni, wybiorą zupełnie inne obuwie, niż biegacze z miasta, którzy ciągle biegają po chodniku.

Generalnie, buty do biegania można podzielić na dwa rodzaje – pierwszy to buty do biegania po ulicy i innych twardych nawierzchniach, a drugi – buty trailowe.

Różnice między butami trailowymi a zwykłymi

Buty trailowe są wykonane z innych materiałów niż te do innych powierzchni. Powinny być dostosowane do biegania po polnych drogach, z dużą ilością wystających korzeni i innych przeszkód. Podłoże tego typu jest zwykle bardziej miękkie niż asfalt, dlatego buty trailowe nie muszą aż tak bardzo amortyzować stopy.

Producenci stawiają w nich znacznie większy nacisk na pewne łapanie podłoża, dlatego powierzchnia buta jest płaska, z różnymi wypustkami. Buty trailowe chronią stopę przed zamoczeniem, dlatego często mają wyższą cholewkę, wykonaną z nieprzemakalnych materiałów. To bardzo przydatne wtedy, gdy biegasz wczesnym rankiem i na trawie jest rosa, lub gdy pada deszcz. Niektóre odmiany takich butów posiadają także system amortyzacji, który dodatkowo chroni stopę przed uszkodzeniem.

Na jakie buty się zdecydować?

Jeśli biegasz zarówno na trasach naturalnych, jak i w mięśnie, powinieneś kupić dwie pary butów. Zwykłe buty startowe będą dobrym rozwiązaniem podczas zawodów, natomiast trailowe, pomogą w treningach w terenie.
Posiadanie dwóch par butów jest korzystne także dlatego, że jedna para zawsze odpoczywa w domu, co znacznie wydłuża jej żywotność. Jedno jest pewne – nie powinieneś biegać w terenie w zwykłych butach, bo narazi Cię to na kontuzję. To częsty błąd początkujących biegaczy.

How to Find the Right Pair of Running Shoes
buty do biegania


Komentarze

  1. ~trejson, (IP: *.*.124.8)

    A co sądzicie o tym modelu? http://www.kajasport.pl/product-pol-33023-ASICS-Buty-Biegowe-Meskie-GEL-EXCITE-4-T6E3N-4107.html Szukam takich najbardziej uniwersalnych do każdej pory roku, bo jestem mocno początkujący, a nie wiem, czy jesienią nie będą się za bardzo ślizgał :)

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.