Napoje izotoniczne w butelkach są wygodne … i na tym kończą się ich zalety.
Napoje izotoniczne w proszku
Zwykle zawierają dużo barwników i dodatków chemicznych, a ich cena jest bardzo wysoka. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy trenujemy każdego dnia.
Na szczęście, napoje izotoniczne możesz też kupić w formie proszku do samodzielnego przygotowania, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz wiedział, co pijesz.

Kiedy warto wybrać proszek?
Proszek sprawdza w trakcie długich wyjazdów – wystarczy zabrać ze sobą opakowanie proszku i dokupić w sklepie odpowiednią ilość wody, która pozwoli Ci uzyskać odpowiednie stężenie.

Nie ma także lepszego sposobu na oszczędne uzupełnianie składników mineralnych – w przeliczeniu na jedno opakowanie, proszek kosztuje znacznie mniej.

Najwygodniejsze są preparaty izotoniczne w formie tabletek, które są znacznie wygodniejsze, niż proszek. Zamiast szukać miarki i żmudnie mieszać proszek, wystarczy do odpowiedniej ilości wody wrzucić tabletkę musującą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są produkty w saszetkach, które dostarczają dokładnie odmierzonej porcji preparatu. Ich przygotowanie jest także bardzo proste.

Minusem takich napojów jest fakt, że przez kilka tygodni nie możemy zmienić jego smaku. Osoby, które lubią urozmaicenie, mogą na przykład kupić dwa opakowania proszku do sporządzania napoju izotonicznego w różnych smakach i stosować raz jeden, raz drugi.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup preparatu nawadniającego w aptece i stosowanie go wtedy, gdy zachodzi potrzeba nawodnienia organizmu. Możesz kupić je w wielu smakach, które zawierają lub są pozbawione cukru.

Pamiętaj o tym, by nie przesadzać z ilością przyjmowanych napojów izotonicznych - sięgaj po nie tylko wtedy, gdy ćwiczysz przez wiele godzin i mocno się pocisz. Nawodnienie jest konieczne po długim wysiłku, jednak w takiej sytuacji, stanu pełnego nawodnienia nie osiąga się od razu. Należy przyjmować napój w małych porcjach, ale często, dzięki czemu nie zostanie on od razu wydalony przez nerki.

Jeśli stosujesz napoje nawadniające (niezależnie od formy), powinieneś zrezygnować z kawy i herbaty, ponieważ mają one efekt przeciwny.

Zobacz także