Kwasy Omega-3 i ich działanie na organizm

Suplementy
Ocena artykułu: 4.3/5 (67 głosów)
Kwasy Omega-3 i Omega-6 są niezbędne w diecie sportowca, ponieważ wchodzą w skład błony komórkowej wszystkich komórek organizmu.
Kwasy Omega-3 i ich działanie na organizm
Dzięki nim można zachować zdrowie układu krwionośnego i serca, a także schudnąć. Oto kilka najważniejszych informacji na ich temat.

Źródła kwasów omega-3
Moim zdaniem, najważniejszym źródłem tych kwasów powinny być oleje roślinne tłoczone i używane na zimno. Bogactwo Omega-3 zawiera olej konopny i olej lniany. Takiego działania na pewno nie mają zwykłe oleje, które zastosujemy do smażenia. Nie zapominaj także o zdrowych ziarnach, takich, jak nasiona chia czy len.

Jeśli chcesz uzupełnić kwasy omega-3 za pomocą ryb, musisz postawić na sushi lub śledzie– ryba smażona lub gotowana ma ich bardzo mało. Sporo omega-3 ma także surowa wołowina. Bardzo bogatym źródłem jest tran. Spośród olejów roślinnych, najwięcej kwasów omega-3 ma olej z pachnotki, lniany i z orzechów włoskich. Większość osób woli uzupełniać te kwasy za pomocą kapsułek, które mają ściśle określoną zawartość omega-3.

Jakie działanie mają kwasy omega-3?
Jest ich bardzo dużo, dlatego wymienimy tylko najważniejsze z nich:
 • Wpływ na naczynia krwionośne i stan serca - kwasy omega-3 zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu można uchronić się od zawału i udaru. Rozrzedzają także krew, co wpływa na jej szybsze krążenie w naczyniach i ograniczenie powstawania zakrzepów.

 • Hamowanie stanów zapalnych (w RZS i innych chorobach). Dzięki przyjmowaniu omega-3, można zmniejszyć wydzielanie substancji odpowiedzialnych za stan zapalny, poprawić ruchomość stawów i zmniejszyć ból. Stan zapalny towarzyszy także astmie, a nowe badania na ten temat wskazują, że olej z ryby i inne produkty zawierające omega-3, zmniejszają jej objawy.

 • Obniżanie poziomu glukozy we krwi - wysoki poziom cukru ma niszczące działanie na naczynia krwionośne i inne komórki organizmu. Badacze odkryli, że kwasy omega-3 uwrażliwiają komórki na insulinę i obniżają poziom glukozy we krwi.

 • Wpływ na tkankę mózgową – mózg składa się w większości właśnie z kwasów omega-3, dlatego ich uzupełnianie jest bardzo ważne, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko powstawania takich chorób, jak choroba Alzheimera czy otępienie starcze. Kwasy omega-3 są wskazane także dla dzieci, ponieważ poprawiają skupienie. Być może warto je zastosować u dziecka, które ma problemy z ADHD.

 • Działanie na wzrok - omega-3 odpowiadają za zdrowie siatkówki i plamki żółtej.

 • Wpływ na mięśnie – według niektórych autorów, osoby przyjmujące dużą ilość omega-3 zyskują szybsze tempo tworzenia się mięśni, dlatego warto przyjmować je w czasie treningu.

 • Działanie na kości - nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na lepsze wchłanianie minerałów, w tym wapnia.

Jak przyjmować kwasy omega-3 w ciąży?

Kwasy omega-3 wpływają w duży stopniu na rozwój płodu i dlatego powinny je przyjmować także kobiety w ciąży. W tym okresie należy jednak unikać jedzenia ryb, ponieważ coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że ryby zawierają także metale ciężkie, jak rtęć i ołów. Naszym zdaniem, znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie kwasów omega-3 w formie oleju lnianego i innych olejów roślinnych. Ryby nie powinny być podawane także dzieciom do 7 roku życia, z tego samego powodu.


Komentarze

 1. ~Mikołaj, (IP: *.*.131.177) 2020-03-10 18:37:43

  Suplementacja jak najbardziej ale dobrana indywidualnie, bo każdy ma inny styl życia czy dietę. Fajna opcja to Sundose, bo z dietetykiem ustala się składy (tu z resztą mówi o kwasach omega-3: https://www.youtube.com/watch?v=p_km4xlx96g

 2. ~kasiak, (IP: *.*.252.25) 2018-02-18 22:43:07

  Czasem nie doceniamy suplementacji omegą 3. Stosowałam ją razem z preparatem Reumpapai przy bólach stawowych i efekt był rewelacyjny.

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.