Dieta Dukana należy do diet proteinowych, co oznacza, że głównym źródłem kalorii są białka. Dieta dzieli się na kilka faz, w których spożywamy przede wszystkim .
Dieta Dukana – czy warto?
Podstawą jest chude mięso, ryby, nabiał i jajka.
Po pewnym czasie zmienia się ilość węglowodanów w diecie i można jeść także inne produkty. Dieta nie kończy się – w ostatnim etapie należy przynajmniej jeden dzień w tygodniu jeść wyłącznie białko.

Czy ta dieta ma sens?
W mediach codziennie pojawiają się informacje o nowych, "cudownych dietach", które pozwalają schudnąć kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie. Dieta Dukana, w przeciwieństwie do innych diet, daje realne efekty i pozwala schudnąć bez uczucia głodu.

Program odchudzający jest stworzony w taki sposób, by na początku zapewnić bardzo szybki spadek wagi, a następnie chudnąć w wolniejszym tempie. Ostatnie fazy (3 i 4), opierają się na zasadach prawidłowej diety, która jest uznana przez większość dietetyków.
Zastosowanie się do metody Dukana jest sposobem na pozbycie się kilku a nawet kilkunastu kilogramów nadwagi. Najważniejsze jest to, że jedzenia dużych ilości białka ma samo w sobie działanie odchudzające i zmniejsza apetyt.

Kontrowersje na temat tej diety
Znam kilka osób, którym udało się schudnąć na tej diecie i większość z nich narzekało na zaparcia i niezbyt silne obniżenie nastroju. Te efekty pojawiają się tylko w pierwszej fazie diety, podczas której je się samo białko, a mijają, wraz z włączeniem do niej warzyw.

Dieta białkowa mocno obciąża nerki (duża ilość amoniaku) i dlaczego, należy dokładnie zastanowić się, zanim ją zastosujemy. Nie powinna być stosowana u osób, które mają problemy z nerkami.
Jeśli już jesteś na tej diecie, nie zapominaj o przyjmowaniu dużej ilości wody i innych płynów - Dukan zaleca wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Zwróć uwagę na to, że fazy tej diety mają ściśle ustaloną długość i należy się do nich zastosować, jeśli chcesz osiągnąć odpowiednią utratę kilogramów. Przykładowo - jeśli w czasie 1 i 2 fazy straciłeś 5 kilogramów, musisz następnie poświęcić 50 dni na utrwalenie efektów, w fazie 3.

Jak poradzić sobie z efektem jojo?

Jeśli przyjrzysz się dietom, które pojawiają się na portalach internetowych, zauważysz, że bardzo często trwają one od 3 do 7 dni, po czym można wrócić do poprzedniego trybu odżywiania. Często taką kurację nazywa się "oczyszczającą" lub "odtruwajacą".
Taki sposób odchudzania nie ma nic wspólnego z efektywnym zrzucaniem wagi, ponieważ w ciągu tych kilku dni, metabolizm znacznie spada. Po powrocie do poprzedniej diety, większość osób bardzo często tyje i wraca do wagi większej niż przed dietą.
Pierre Dukan przewidział tę sytuację i opracował szczegółowy sposób postępowania, który uchroni przed efektem jojo.
W pierwszej fazie intensywnie chudniemy, ale po jej zakończeniu, nie wracamy do nieprawidłowej diety, a jedynie dodajemy do diety kolejne produkty. Są to warzywa o niskiej zawartości cukru.

W kolejnej fazie ilość produktów, które można jeść bez obaw wzrasta, ale osoba odchudzająca się, musi ciągle zwracać uwagę na to, co nakłada na talerz. Ostatnia faza 4 trwa do końca życia i w zasadzie, jest bardzo podobna do zwykłej, prawidłowej diety. Jedyną różnicą jest to, że jednego dnia w tygodniu jemy tylko produkty o bardzo dużej zawartości białka, co chroni nas przed otyłością.

Efekt jojo na diecie Dukana pojawia się tylko u osób, które nie trzymają się określonego jadłospisu. Na szczęście, w tej diecie masz dokładnie ustalony jadłospis i wiesz, jakie produkty przyczyniają się do schudnięcia, a jakie są zakazane. Tego rozgraniczenia brakuje często w innych dietach.

Co zamiast tej diety?
Nie każdy jest w stanie dostosować się do zaleceń diety, szczególnie w pierwszym okresie, kiedy jemy tylko białko, a następnie - białko i warzywa.
Diety niskowęglowodanowe są popularne przede wszystkim dlatego, że nie wiążą się z koniecznością prowadzenia skomplikowanych obliczeń i szybko, bez głodu, prowadzą do utraty masy ciała. Jeśli szukasz dla niej alternatywy, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie , bogatej w owoce i warzywa. Ograniczenie kalorii daje pozytywne efekty odchudzające, niezależnie od tego, jakie składniki będziemy przyjmowali.

Zobacz także