Znam wielu ludzi, którzy nie mają większych problemów z dietą w trakcie tygodnia, jednak raz na jakiś czas mają napad głodu. W takiej sytuacji nie panują nad sobą i zaczynają się przejadać.
Przestań się objadać – 5 czynników, które prowadzą do tego, że jesz za dużo
Im bardziej restrykcyjna była dieta, tym trudniej powstrzymać się od jedzenia. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, zapraszamy Cię do lektury tego artykułu. Dowiesz się z niego, co może prowadzić do objadania się i jak zapobiegać temu odstępstwu od ustalonych celów.

Produkty fit

Nie ma nic gorszego, niż produkty typu fit, które zawierają obniżoną ilość tłuszczu. Większości osób wydaje się, że jeśli kupią majonez typu light, będą mogły:
  • A – zjeść go więcej niż zwykłego

  • B – nie ćwiczyć w celu wyrównania bilansu kalorycznego
Przekąski typu „fit” prawie zawsze zawsze zawierają więcej węglowodanów od pozostałych i dają poczucie, że możesz ich zjeść więcej niż innych produktów. Nigdy nie jedz więcej niż potrzebujesz i nie zajadaj się wtedy, gdy jesteś zestresowany lub zmęczony.

Picie alkoholu
Alkohol sprawia, że czujesz się świetnie i od razu dogadujesz się z innymi ludźmi, a także … odsuwa Cię od diety.
  • Gdy pijesz alkohol i coś jesz, organizm najpierw rozkłada trunek, dlatego wszystkie wartości odżywcze z pokarmu będą się wchłaniały do Twojego organizmu.

  • Alkohol ma wysoki , dlatego po wypiciu piwa od razu robisz się głodny.

  • Alkohol sprawia, że zapominasz o diecie i objadasz się tymi potrawami, których nigdy nie zjadłbyś w innych okolicznościach.
Po zakrapianej uczcie budzisz się z podwójnym kacem – jesteś wściekły na to, że piłeś alkohol oraz na to, że się objadałeś.

Częste przekąski
Dziwi mnie bardzo popularny pogląd, mówiący o tym, że powinno się jeść co 2 – 3 godziny. Znam wiele osób, które ciągle coś przekąszają i z tego powodu, stale tyją. Regularne jedzenie było kiedyś domeną kulturystów, którzy muszą stale odżywiać swoje mięśnie, natomiast zdrowy człowiek nie musi ciągle czegoś żuć.

Co najgorsze, jedzenie owoców i innych przekąsek wchodzi nam w nawyk i robimy to coraz częściej. Na pewno zauważyłeś, że są ludzie, którzy siadając przed telewizorem od razu otwierają paczkę z chipsami. Ustal sobie 3 – 4 posiłki dziennie i staraj się nie odchodzić od swojego planu diety.

Ścisła dieta
Ścisłe diety sprawdzają się tylko w teorii – gdy wyniszczysz swój organizm niedoborem węglowodanów, białek i witamin, Twój metabolizm znacznie spada i nie jesteś w stanie wydajnie pracować.

Wiele osób cały czas tylko marzy o tym, kiedy skończy się dieta i będzie można wrócić do starych nawyków żywieniowych. Odpowiedź jest prosta – gdy tylko wrócisz do poprzedniego stylu życia, od razu utyjesz. Zamiast wprowadzać drastyczną dietę i ograniczyć ilość kalorii do około 1000 dziennie, lepiej jest przyjrzeć się porcjom jedzenia i ująć z nich na przykład jedną czwartą.

Małżeństwo

Podobno nic bardziej nie przyczynia się do naszej otyłości, niż wejście w związek małżeński. Po ślubie mężczyźni często zaczynają jeść większe porcje, natomiast kobiety częściej przebywają w domu, przez co mają więcej okazji do podjadania.

Rozwiązaniem tej sytuacji na pewno nie jest rozwód. Gdy jesteś już w związku małżeńskim, przyjrzyj się zwyczajom żywieniowym swojego partnera. Jeśli w waszej kuchni za często goszczą chipsy i pizza, a porcje obiadowe są tak duże, że ledwo sobie z nimi radzisz, warto wspólnie ustalić nowe zasady zdrowej diety. Nie pozwól, by miłość do drugiej osoby sprawiła, że będziesz chorował i tył.

Zobacz także