Podjąłeś decyzję o tym, że chcesz schudnąć. Mimo stosowania kilku diet, Twoja waga jedynie się powiększyła.
Pierwsza wizyta u dietetyka
Dobrym rozwiązaniem może być wizyta u dietetyka i ustalenie prawidłowej diety, jednak przed pierwszą wizytą, musisz się przygotować.
Przy chorobach przewlekłych, przygotuj wyniki najważniejszych badań i zapisz sobie, jakie leki przyjmujesz. Przez kilka dni przed wizytą u dietetyka, zapisuj sobie, co jadłeś i o jakiej godzinie. Większość osób tyje dlatego, że je zbyt dużo i w nieprawidłowych porach. W dzienniczku nie pomijaj przekąsek - często jest tak, że to właśnie podjadanie między posiłkami sprawia, że tyjemy.

Dietetyk podczas wprowadzania nowej diety , będzie bazował na Twoim dzienniczku i postara się dostosować dietę do Twoich potrzeb. Zwykle wystarczy zapis diety z ostatnich dwóch dni. Przed wizytą nie pij kawy i innych środków, które mają działanie moczopędne. Mogą one wpłynąć na nieprawidłowy pomiar wyników w gabinecie.

Przygotuj się na zmiany – tyjesz dlatego, że Twoje nawyki żywieniowe są nieprawidłowe. Dzięki konsultacji z dietetykiem przygotowujesz się do zmian. Pamiętaj, by opowiedzieć dietetykowi o swoich możliwościach, odnośnie do przygotowywania posiłków, na przykład o tym, czy masz w pracy kuchenkę mikrofalową. Pozwoli to na wybranie takiego jadłospisu, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.

Nie kłam – jeśli dobrze wiesz, że Twój problem leży w podjadaniu lub w zajadaniu stresu, powinieneś o tym powiedzieć dietetykowi. W przeciwnym razie straci czas, bo będziesz szukał przyczyn Twoich problemów żywieniowych gdzieś indziej. Jeśli trenujesz na siłowni, nie możesz stosować diety zbyt ubogiej w kalorie, bo doprowadzi to do spalania mięśni, dlatego powinieneś o tym powiedzieć swojemu dietetykowi.

Zastosuj się do porad dietetyka - znam mnóstwo osób, które chodzą do dietetyka tylko po to, by lepiej się poczuć i mieć wrażenie tego, że dbają o swoje zdrowie. Często już na drugi dzień po wizycie, wracają do starych nawyków żywieniowych. Aby wizyta u dietetyka dała u Ciebie jak najlepsze rezultaty, musisz zmodyfikować sposób, w jaki się odżywiasz i zrezygnować z kilku niepotrzebnych produktów.

Być może Twój problem z utrzymaniem diety polega na tym, że jest ona zbyt restrykcyjna i dietetyk musi wprowadzić w niej zmiany. Porozmawiaj o tym z dietetykiem i następnie wprowadź korekty do swojego zachowania. Wystarczy trochę silnej woli i pracy nad sobą, a od razu zobaczysz, że masa Twojego ciała się zmniejsza.

Uważaj na poradnie dietetyczne, które bazują na sprzedaży suplementów
Wizyta u dietetyka powinna zaowocować przede wszystkim stworzeniem diety, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Niektóre poradnie dietetyczne pracują w zupełnie inny, naszym zdaniem nieprawidłowy, sposób.
Jeśli w poradni dietetycznej pomiar tkanki tłuszczowej i innych parametrów ciała jest za darmo, ale jesteś w niej od razu namawiany na zakup suplementów diety, które mają w cudowny sposób doprowadzić do schudnięcia, to w głowie powinna Ci się zapalić od razu czerwona lampka. Jest coraz więcej firm, które tylko przypominają prawdziwe poradnie, ale zamiast kompleksowych rozwiązań, rozwiązują wszystkie problemy sprzedając suplementy diety własnej produkcji.

Uważaj także na "modne' poradnie, oferujące takie metody odchudzania, jak czy dieta tłuszczowa - takie rozwiązanie często prowadzi do efektu jojo.


Zobacz także