Dziś media darzą ogromną dozą nieufności rośliny GMO.
O co chodzi w GMO?
Wszystkie rośliny, które spotkasz dziś na straganie, powstały dzięki procesowi manipulacji genetycznej, tyle, że trwało to setki lat. Dzięki temu możesz kupić kilkaset odmian jabłek czy gruszek. Rośliny GMO powstały w podobny sposób, jednak dzięki ogromnej precyzji naukowców, udało się bezpośrednio modyfikować genom roślin. Przy produkcji nowych odmian nie używa się promieniowania.
Nowe i niebezpieczne
Ludzie boją się nowych rzeczy – kilkanaście lat temu, obawiano się zapłodnienia in vitro i innych technik, które dziś są uważane za zupełnie normalne. Pierwsze rośliny GMO można było kupić w 1994 roku i dziś przetestowano je w ponad 1700 badaniach. Badania wskazują na to, że rośliny GMO są zupełnie bezpieczne dla ludzi i środowiska.
Rolnicy nie mogą ponownie posadzić nasion GMO
Czy wiesz, że rolnicy muszą płacić nawet za ponowne wysianie odmian pszenicy, które kupili w sklepie? Większość rolników nawet nie próbuje wysiewać ponownie nasion, ponieważ nie gwarantuje to dobrych plonów. Mit o tym, że GMO to utrudnienie dla rolników, jest nieprawdziwy.
Nie potrzebujemy GMO, bo są inne sposoby na wyżywienie świata
GMO może być ratunkiem dla wzrastającej populacji biedniejszej części świata. W 2050 roku będzie na świecie 2 miliardy ludzi więcej i obecnie nie ma alternatywy, która mogłaby zastąpić uprawy tego typu. Niestety, trudno wytłumaczyć to ludziom palącym pola roślin GMO dostosowanych do trudnego klimatu Afryki czy Ameryki Południowej.
GMO powoduje alergie, nowotwory i inne problemy zdrowotne
Ludzie boją się tego, że rośliny GMO mogą zawierać niebezpieczne białka, które będą alergenami i toksynami. Potencjalnie jest to możliwe, jednak rośliny GMO przechodzą tak dużo kontroli przed wprowadzeniem na rynek, że FDA i inne agencje do spraw żywności, nie dopuściłyby do takich błędów.
Rośliny GMO przeszły 1783 badania bezpieczeństwa, z czego 770 przeprowadzono na ludziach i zwierzętach. Nie ma dowodów, że GMO jest bardziej niebezpieczne, niż inne produkty.
Wszystkie badania na temat GMO są finansowane przez ich producentów
To kłamstwo pojawia się także wtedy, gdy rozmowa toczy się o producentach leków i nie sposób go ani udowodnić. Badaniami GMO zajmują się zarówno uczelnie, jak i firmy i instytucje państwowe na całym świecie, co gwarantuje, że takie produkty są w pełni naturalne.
GMO prowadzi do powstania super-owadów i super-chwastów
To prawda – owady i chwasty są w stanie uodpornić się na działanie substancji, które miały pierwotnie z nimi walczyć. Ten proces zachodzi cały czas i prawdopodobnie z czasem pojawią się owady, które będą zjadać rośliny GMO i będzie trzeba z nimi walczyć. Na pewno nie będzie to gwałtowny proces, w którym owad zje liść rośliny GMO i zamieni się w owadziego Hulka.
GMO mogą doprowadzić do wyginięcia różnych gatunków owadów
Niestety, ale ten proces toczy się cały czas i nie można jemu zapobiec – pożyteczne owady mają podobną biologię, jak szkodniki. Podsumowując – wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później GMO rozpowszechni się i zacznie być dostępne w powszechnej sprzedaży. Dużo czasu potrwa udowodnienie, że ta technologia jest bezpieczna i wielu ludzi nie będzie przekonanych, jednak podobnie było z innymi technologiami.
Mity o GMO
Każda nowa rzecz, szczególnie dotycząca naszego zdrowia, jest poddawana krytyce przez media. Kiedyś uważano, że zwykłe pomidory są szkodliwe i ten mit trwał tak długo, aż ktoś ośmielił się pokazać, że to bzdurny pogląd.
Mity o GMO