Trening z łańcuchami to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie swojej siły i poradzenie sobie z ciężarami, które do tej pory nie były dla nas dostępne.
Trening ze zmiennym obciążeniem
Podczas zwykłego treningu z obciążeniem, pod koniec ruchu znacznie spada napięcie mięśnia.
Trening z łańcuchami lub gumami pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej siły i zaangażowanie mięśni.

W tym celu sztangę mocuje się za pomocą gumy, co pozwala na uzyskanie zmiennego oporu. Podobnie jest wtedy, gdy na gryfie wiesza się ciężki łańcuch - ćwiczenie jest wtedy urozmaicone, bo mięśnie muszą wykonywać inny opór. Twoje mięśnie uwielbiają być zaskakiwane, dlatego trening z gumami lub łańcuchem prowadzi do urozmaicenia i uzyskania lepszych efektów.

Sztanga nie musi zawsze ważyć tyle samo
Podczas opuszczania sztangi, staje się ona coraz lżejsza, bo część łańcucha zostaje na podłodze. Gdy podnosisz sztangę, staje się ona coraz cięższa, bo wraz z nią, podnosisz bardzo ciężki łańcuch.
Trening tego typu powinien stanowić urozmaicenie dla innych metod. Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki w wyciskaniu, a boisz się używania większych ciężarów, łańcuch będzie bardzo dobrą metodą.
Naukowcy odnotowali znaczny wzrost siły u sportowców, którzy stosowali tę metodę. Najlepsze efekty dają ćwiczenia z użyciem gum. Dzięki nim osiągać lepsze wyniki także w domu, gdy będziesz ćwiczył z mniejszym obciążeniem.

Trening domatora
Gumy treningowe są bardzo dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy chcesz trenować samodzielnie w domu. Dzięki nim uzyskasz wrażenie treningu z bardzo dużym obciążeniem, bez kupowania drogiej sztangi. Oczywiście, same gumy nie mogą stanowić całego treningu – warto go urozmaicać także innymi metodami.

Gumy mogą być stosowane także wtedy, gdy chcesz podciągać się na drążku, ale nie masz wystarczająco dużo siły. W takiej sytuacji podczepiasz swoje ciało do gumy, co sprawia, że ćwiczenie jest o wiele łatwiejsze. Sprawdzają się także doskonale wtedy, gdy chcesz trenować nogi w warunkach domowych.

Jak widzisz, trening z gumą nie jest jedynie domeną kobiet - skorzystają z niego nawet kulturyści. Łańcuchy są znacznie droższym rozwiązaniem i są mniej wszechstronne, dlatego trening z ich użyciem najczęściej uprawia się na siłowni.


[TRAIN] Heavy Chains & Cleans Workout
trening z łańcuchami

Zobacz także