Jak ułożyć sobie plan treningów?

Ocena artykułu: 4.4/5 (63 głosów)
Postanowiłeś, że będziesz ćwiczyć. Wybrałaś nawet dyscyplinę, która interesuje Cię najbardziej, oraz która sprawi najwięcej satysfakcji. Teraz pora na równie ważny krok – na właściwe zaplanowanie treningów.
Jak ułożyć sobie plan treningów?

O czym należy pamiętać? Jak się do tego zabrać? O tym przeczytasz poniżej.

Od czego zacząć?
Na początek warto zastanowić się nad swoim trybem życia. Jak wygląda mój dzień? Kiedy masz, choć odrobinę czasu dla siebie? Czy będzie to ranek? Popołudnie? A może wczesny wieczór? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Kiedy wybierzesz już porę należy pomyśleć o zakresie treningu.

Jeżeli dopiero zaczynasz, warto podejść do niego ostrożnie. Twój organizm potrzebuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do większej porcji wysiłku fizycznego. Nie zapominaj o tym. Dlatego, pierwsze treningi powinny być stosunkowo lekkie.

Stopniowo będziesz mogła zwiększać ich intensywność oraz ilość wykonywanych ćwiczeń. Po pewnym czasie sama będziesz wiedziała, kiedy warto dodać do programu kilka kolejnych minut, powtórzeń lub dodatkowych kilka metrów do przebiegnięcia. Twój organizm sam da Ci do zrozumienia, że jest gotowy na większy wysiłek. Stosując się do kilku prostych zasad z pewnością osiągniesz zamierzone efekty.

O czym muszę pamiętać?
Każdy trening, niezależnie od dyscypliny, musi (koniecznie!) poprzedzać rozgrzewka. Wystarczy ok. 10 - 15 minut ćwiczeń rozgrzewająco - rozciągających, by przygotować Cię do podjęcia wysiłku. Dlaczego jest to takie ważne?
Ponieważ pomoże uniknąć poważnych kontuzji, które nie tylko uniemożliwią Ci dalsze treningi, ale w skrajnych przypadkach mogą spowodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Kolejną sprawą, o której warto pomyśleć to zakres wykonywanych ćwiczeń. Pomyśl, co tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Jaki jest Twój cel? Utrata zbędnych kilogramów? Wzmocnienie mięśni? A może poprawa ogólnej sprawności i kondycji? Uprawiając sport pamiętaj o dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości wody oraz regularnych przerwach pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.