Siemię lniane nie jest obecnie najbardziej docenianym surowcem zielarskim, mimo tego, że kilka lat temu cieszyło się ogromną popularnością.
Siemię lniane na odchudzanie
Dziś klienci znacznie chętniej wybierają łupinę babki płesznik i egzotyczne, bardzo drogie nasiona chia. Przyjrzyjmy się nasionom lnu i pokażmy, dlaczego wygrywa ono z tymi produktami.

Błonnik
Siemię lniane zawiera bardzo dużo błonnika, który jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania okładu pokarmowego. Błonnik pokarmowy nie jest trawiony i przedostaje się do żołądka i potem do jelit. Siemię lniane tworzy następnie barierę, która zapobiega wchłanianiu tłuszczu i glukozy, co przyczynia się do chudnięcia. Błonnik zawiera zarówno siemię lniane w formie proszku, który kupujesz w aptece, jak i całe nasiona, które przed przyjęciem musisz namoczyć w wodzie. Jeśli chcesz stosować len na odchudzanie, odradzamy Ci kupowanie całych ziarenek i samodzielnie mielenie ich w domu - w ten sposób przyjmiesz znacznie więcej tłuszczu. Nasiona sprzedawane w sklepie są już odtłuszczone.
Siemię lniane stosuje się na zaparcia, a kleik, który powstaje po namoczeniu nasion w wodzie, zmniejsza dolegliwości związane z wrzodami.

Kwasy omega-3 i omega-6
Jeśli chcesz skorzystać z ich wyjątkowych właściwości, powinieneś zmielić len przed użyciem i dodawać go następnie do potraw. Len po rozdrobnieniu uwalnia niezwykle cenny olej, który nie tylko chroni naczynia krwionośne i serce, ale także ma korzystny wpływ na odchudzanie. Według niektórych badań, aby zwiększyć spalanie tłuszczu, powinieneś dostarczyć odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, których ilość będzie dopasowana do Twojego zapotrzebowania energetycznego.

Niedobór kwasów omega-3 ma wiele niekorzystnych działań na Twój organizm, dlatego powinieneś regularnie uzupełniać dietę w ten składnik odżywczy. Zapewniają one prawidłowe działanie układu krwionośnego, który jest z kolei niezbędny do tego, by móc długo ćwiczyć. Olej lniany zawiera około 50% kwasów omega-3 (więcej, niż olej chia) i dlatego jest jednym z najbardziej wartościowych olejów.

Prawidłowy poziom cholesterolu
Ubocznym problemem, który pojawia się u otyłych osób, jest zbyt wysoki poziom cholesterolu. Dzięki regularnemu stosowaniu siemienia lnianego w naturalnej formie, można go obniżyć i osiągnąć tym samym lepsze wyniki badań. Pamiętaj, że takiego działania nie ma siemię lniane odtłuszczone, które kupujesz w już zmielonej formie.

Siemię lniane można dodawać także do jogurtów, muesli i innych produktów. Jeśli chcesz czerpać maksymalną korzyść z kwasów omega-3, przyjmuj siemię bez obróbki termicznej.

Antyutleniacze
W nasionach lnu znajdziesz także mnóstwo antyutleniaczy, czyli substancji usuwających z organizmu wolne rodniki. Sprzyjają one zachowaniu zdrowia i młodości, a ich regularne stosowanie wpływa na poprawę stanu całego organizmu.

Tak dużo właściwości zdrowotnych w niskiej cenie
Takie preparaty, jak nasiona chia czy nasiona babki jajowatej są dość drogie. Związane jest to z intensywną promocją tych preparatów i tym, że nie jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, jak do niepozornego lnu. Naszym zdaniem warto zwrócić się ku tym brązowym nasionkom, które mają tak wiele korzystnych działań na organizm.

Zobacz także