Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie w czasie biegu?

Ocena artykułu: 4.4/5 (57 głosów)
Jednym z pierwszych niekorzystnych objawów, które pojawiają się u początkujących biegaczy, jest suchość w jamie ustnej.
Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie w czasie biegu?

Po kilku przebiegniętych kilometrach czujemy ból gardła, brak śliny i spierzchnięcie ust. Oznacza to, że Twój organizm dotknęło odwodnienie.

Jak się pozbyć tego stanu?

Najprostszym rozwiązaniem jest zabieranie na treningi butelki z wodą i picie jej małymi łykami. Niezłym wyjściem jest także picie napojów izotonicznych, które dostarczają także węglowodanów, dostarczających energii. Nie są one potrzebne, jeśli trening trwa krócej, niż godzinę.

Problem z suchością w jamie ustnej może być spowodowany nieprawidłowym działaniem ślinianek w czasie biegu. Można się tego łatwo pozbyć, dzięki żuciu gumy. Kolejną przyczyną odwodnienia jest stan zapalny gardła, który można zlikwidować na przykład dzięki ssaniu tabletek o działaniu powlekającym lub nawet przeciwbólowym.

Nie zapominaj o uzupełnianiu sodu - ten pierwiastek jest równie ważny, co woda i tracimy go wtedy, gdy intensywnie pocimy się podczas treningu. Zwracaj uwagę na skład napojów izotonicznych, które przyjmujesz i zobacz, czy zawierają sód.

Zwracaj uwagę na to, w jakiej temperaturze ćwiczysz. Trening w zimie i w temperaturze powyżej 30 stopni jest o wiele trudniejszy, niż w umiarkowanej temperaturze.

Nie zapominaj także o prawidłowym stroju. Początkujący biegacze mają zwykle problem z dopasowaniem swojego stroju do pogody. Ubieraj się tak, jakby na dworze było o 10 stopni więcej, bo kilka minut biegu znacznie zwiększy ilość wydzielanego ciepła.

Jakie napoje wyeliminować?

Najgorszym rozwiązaniem jest wybór napoju energetyzującego, który zawiera zarówno cukier, jak i dużą ilość odwadniającej kofeiny.
Podobne działanie ma kawa i herbata, a także cola.

Odwodnienie może spowodować także picie alkoholu (także poprzedniego dnia), oraz jedzenie wcześniej bardzo słonych potraw. Działanie odwadniające ma też wiele leków, na przykład środki na nadciśnienie.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.