Większość biegaczy stosuje różnego rodzaju suplementy diety, które mają za zadanie pomóc im w utrzymaniu reżimu treningowego, dostarczyć więcej energii i pomóc w osiągnięciu dobrych wyników.
Odżywki dla biegaczy – po które warto sięgnąć?
Wśród zawodowców, suplementy przyjmuje około 90 procent osób. Przyjrzyjmy się preparatom, które wspomagają funkcjonowanie mięśni i całego organizmu biegacza:

Witaminy i minerały
Każdy biegacz powinien stosować dietę dostarczającą wszystkich witamin i minerałów, co będzie gwarantowało, że wszystkie substancje aktywne będą się dobrze wchłaniały.

Niestety, ale opracowanie i utrzymanie prawidłowej diety jest skomplikowanym zadaniem (zwłaszcza, jeśli ma być także niskokaloryczna, dlatego często musimy stosować witaminy, minerały i inne substancje pochodzenia roślinnego, w formie kapsułek.

Antyutleniacze
Podczas biegu w Twoich mięśniach powstają wolne rodniki, które mają szkodliwy wpływ na organizm. Antyutleniacze pozwalają zmniejszyć intensywność tego procesu. Najważniejsze antyutleniacze pochodzą z owoców i warzyw o intensywnym kolorze, ale można je kupić także w formie osobnych produktów.

BCAA
To suplementy stosowane w celu lepszej pracy mięśni. Mają one za zadanie zahamować proces rozpadu mięśni, do którego dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy intensywnie trenujemy. Trudno jednoznacznie określić, czy BCAA i pozwalają uzyskać przewagę nad innymi sportowcami. Istnieją natomiast badania, które pokazują, że zmniejszają one częstotliwość występowania różnych chorób. Wpływ białek na uzyskiwanie lepszych efektów jest wciąż dyskusyjny.

i kwas hialuronowy
Te substancje wspierają funkcjonowanie stawów i pozwalają na uniknięcie problemów w przyszłości. Naukowcy nie są zgodni, czy glukozamina ma na pewno te działania, które przypisują im naukowcy, jednak wielu sportowców, przyjmujących tę substancję, odczuwa jej korzystny wpływ na organizm.

Kofeina
Mimo tego, że często mówi się o szkodliwości kofeiny, to nadal jedna z najbardziej rozpowszechnionych substancji, które wpływają na wyniki podczas biegu. Kupując preparaty z tym składnikiem kieruj się nie tylko wskazaniami producenta, ale także swoim doświadczeniem z kofeiną.
Jeśli codziennie pijesz kawę, będziesz mógł przyjąć większą dawkę kofeiny niż wtedy, gdy jej unikasz, bo organizm się do niej przyzwyczaja.
Zwróć uwagę także na to, że kofeina ma działanie moczopędne, dlatego jej zastosowanie przed długimi zawodami, będzie niewskazane.

Kreatyna
Ten suplement diety często kojarzy się z ćwiczeniami na siłowni, ale będzie pomocny także dla osób, które biegają. Kreatyna wpływa na zwiększenie siły mięśni zarówno przy krótkich, jak i przy długich biegach. Dzięki niej, do mięśni napływa więcej składników odżywczych, co pozwala na intensywniejsze ćwiczenia. Kreatyna poprawia także regenerację mięśni po treningu. Najpopularniejszą odmianą kreatyny jest monohydrat. Im bardziej jest sproszkowany, tym jego działanie będzie silniejsze.

Odżywki białkowe
Często mówi się o tym, że bieganie prowadzi do spalania mięśni. Jeśli chcesz temu zapobiegać i dodatkowo poprawić swoje wyniki zarówno na długim, jak i na krótkim dystansie, zwiększ ilość białka w diecie lub zastosuj odżywki białkowe, które przyśpieszą odbudowę zniszczonych włókien mięśniowych.

W sklepach dla kulturystów można znaleźć dziesiątki odmian takich odżywek, które różnią się zarówno zawartością czystego białka, jak i rozpuszczalnością i smakiem. Najlepiej przyswajają się odżywki na bazie białka zwierzęcego (serwatka, białko jaj), natomiast nieco gorzej, odżywki pochodzenia roślinnego.

Węglowodany
Regularne bieganie zmniejsza ilość dostępnego glikogenu, który stanowi źródło energii dla organizmu. Aby uzupełniać jego niedobór, warto zastosować odżywki węglowodanowe w formie płynu lub żelu. Popularnym wyborem są też węglowodany w formie batonów dla sportowców.
Gdy w czasie biegu poczujesz, że skończyły się Twoje pokłady energii, oznacza to, że musisz uzupełnić je z pożywienia, w jednej z form, które podaliśmy powyżej.



Zobacz także