Większość sportowców uważa, że do prawidłowego rozwoju mięśni konieczne jest jedynie przyjmowanie białka i węglowodanów.
Magnez w diecie sportowca
Podczas treningu nie możesz zapominać o minerałach, wpływających na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Najważniejszym z nich jest magnez.

Jakie działanie ma magnez?
Ten minerał jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na szereg układów w naszym organizmie. Magnez pozwala zachować odpowiednią ilość energii – gdy cierpisz na jego niedobór, możesz czuć przewlekłe zmęczenie. Dba także o zdrowie Twojego układu krwionośnego i zachowanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Warto przyjmować go także wtedy, gdy cierpimy na nadciśnienie.

Najczęstszym powodem przyjmowania magnezu są skurcze – jeśli cierpisz na nie po wysiłku, musisz zmienić dietę na taką, która dostarcza więcej minerałów i suplementować magnez. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie magnezu i potasu w jednej tabletce.

W jakiej formie należy przyjmować magnez?
Magnez najłatwiej wchłania się w formie płynnej, dlatego, jeśli cierpisz na niedobór tej substancji i masz silne skurcze, najlepiej wybrać go we właśnie takiej postaci.Większość osób ma niewielki niedobór magnezu, który wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli chcesz pozbyć się takiego problemu, lepszy jest magnez w formie tabletek lub kapsułek. Wiele mówi się o tym, że niektóre formy magnezu są skuteczniejsze, a inne mniej skuteczne, jednak trudno jest jednoznacznie ocenić wchłanialność różnych form tego preparatu.

Osoby z dużym niedoborem magnezu mogą przyjmować go w formie proszku, który jest znacznie tańszy, niż tabletki i zawiera 100% substancji aktywnej.

Jeśli chodzi o produkty zawierające naturalnie dużą ilość magnezu, to są to przede wszystkim zielone warzywa, kasza gryczana, warzywa strączkowe i nieoczyszczone zboża.

Na rynku jest wiele odmian magnezu – możesz kupić go w formie tlenku, cytrynianu, chelatu i wielu innych soli. Moim zdaniem trudno porównać ich działanie i dlatego, najlepiej zacząć od tanich preparatów. Gdy okażą się nieskuteczne, wybierz lepiej przyswajalną formę.

Według wielu badaczy, do niedoboru magnezu dochodzi dlatego, że gleba jest znacznie bardziej wyjałowiona niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Zobacz także