Każda osoba, która intensywnie trenuje, naraża swoje stawy na duże obciążenia.
Kolagen – konieczny element diety kulturysty
Jeśli chcesz pozbyć się problemu ze stawami, musisz na bieżąco uzupełniać niedobór składników odpowiadających za ich stan. Jedną z substancji szczególnie mocno wspomagających stawy, jest kolagen.

Czym dokładnie jest kolagen i gdzie występuje?

Kolagen to białko występujące w tkance łącznej, które jest odporne na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim na rozciąganie. To popularny składnik kosmetyków, a także środek stosowany do wypełnień w chirurgii kosmetycznej.

Do tworzenia kolagenu niezbędna jest prawidłowa ilość witaminy C, ponieważ aminokwasy, z których się składa (głównie glicyna i prolina), powstają w jej obecności.

Badacze wiedzą, jakie działanie ma 12 różnych odmian kolagenu, natomiast kolejnych 8 wymaga dalszych badań.
Kolagen można znaleźć w pokarmie, między innymi w galaretach i produktach zawierających żelatynę. Kolagen można znaleźć też w golonce, podrobach i chrząstkach, z których najczęściej przyjmowana jest chrząstka rekina.

Jak widzisz, produkty z kolagenem raczej nie należą do naszej codziennej diety i dlatego coraz więcej osób cierpi na problemy z kośćmi i ze stawami.




Kolagen występuje w największej ilości w ścięgnach, więzadłach i skórze. Naukowcy potwierdzili, że odpowiednia ilość kolagenu w naszej diecie wpływa na zahamowanie procesu starzenia i zachowanie zdrowia stawów. Dzięki niemu stawy szybciej się regenerują i rzadziej pojawiają się takie problemy, jak „trzaskanie” w stawach. Przyjmowanie kolagenu to sposób na lepsze amortyzowanie wstrząsów, które powstają w czasie ćwiczeń.

Kontrowersje na temat kolagenu
Kolagen to kontrowersyjna substancja - często się mówi o tym, że jego dostarczenie z posiłku jest trudne, gdyż produkty, które go zawierają i tak rozłożą się w układzie pokarmowym. Lekarze nie potwierdzają tego stwierdzenia, ponieważ kolagen podany wraz z pokarmem zwykle wchłania się i wbudowuje w odpowiednie miejsca.
Powinieneś go przyjmować tym więcej, im jesteś starszy, bo z czasem jego synteza w organizmie znacznie słabnie. Objawia się to bólem, problemami z poruszaniem kończynami i wiotkością skóry.


W jakiej formie przyjmować kolagen?
Kolagen można kupić w formie kapsułek oraz płynnej. Jeden i drugi ma skuteczne działanie, jednak forma płynna jest zwykle tańsza, w przeliczeniu na ilość substancji czynnej. Ciekawym rozwiązaniem jest też kolagen krystaliczny w formie "pianek", zawierających 100% substancji aktywnej.

Płynny kolagen można stosować także bezpośrednio na stawy, ponieważ wchłania się on przez skórę. Kolagen jest stosowany także na włosy i paznokcie, ponieważ wzmacnia je i poprawia nawilżenie.

Wraz z kolagenem warto przyjmować witaminę C, która także wspomaga zdrowie stawów. Poprawa u niektórych osób pojawia się bardzo szybko, ale jeśli stawy uległy poważnemu uszkodzeniu konieczna jest cierpliwość.

Zmiany w stawach mają charakter przewlekły i wynikają z tego, że organizm nie jest w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości kolagenu. Jeśli chcesz zmienić tę sytuacje, powinieneś przyjmować kolagen bardzo regularnie, z wiarą, że będzie miał on skuteczne działanie.


Zobacz także