Najlepsze akcesoria do jazdy na rowerze

Lifestyle
Ocena artykułu: 4.6/5 (52 głosów)
Jednym z najpopularniejszych akcesoriów dla osób jeżdżących na rowerze, są proste liczniki, mierzące prędkość i czas jazdy. Obecnie technika rozwinęła się na tyle, że te parametry można mierzyć także dzięki GPS.
Najlepsze akcesoria do jazdy na rowerze
Czy kolarze mogą korzystać z zalet nowoczesnej techniki?
Jest wiele sposobów na mierzenie przebytej odległości - do tego celu możesz wykorzystać zarówno swój smartfon i aplikację internetową, jak i zegarek sportowy (na przykład Garmin Forerunner 920XT) i dedykowane komputery, jak Polar CS600X. Nowy system Flyfit oferuje zupełnie inne podejście, gdyż mierzy aktywność z użyciem sensora umieszczonego na kostce.
ReconJet to z kolei połączenie świetne wyglądających okularów w stylu Google Glass z komputerem rowerowym. Dzięki niemu można na bieżąco mierzyć aktywność i wyświetlać ją w czasie rzeczywistym, na małym ekranie. To świetne rozwiązanie, jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy.

Co jest potrzebne rowerzystom do śledzenia aktywności?
Jednym z najważniejszych parametrów dla kolarzy jest mierzenie siły. Można ją mierzyć z pomocą odpowiednich urządzeń, nazywanych czujnikami siły. Ta kategoria w ciągu ostatnich dwóch lat po prostu eksplodowała i wszędzie można kupić mierniki, montowane na różnych częściach roweru.

Prędkość nie jest najważniejszym parametrem podczas jazdy rowerem, bo wpływa na nią mnóstwo czynników. Jest to nachylenie terenu, wiatr, strumień aerodynamiczny. Wciąż przydaje się także pomiar tętna, które wzrasta wraz z siłą, jaką wkładamy w trening. Wiesz, że Twój trening jest skuteczny, jeśli potrafisz utrzymać tą samą siłę nacisku, mimo tego, ze że Twoje serce bije wolniej.

Według specjalistów od kolarstwa, najważniejszym czynnikiem wpływającym na trening, jest wskaźnik siły dzielonej przez wzrost. Ten stosunek można zmierzyć nawet w akcesoriach przeznaczonych dla konsumentów. Dla tych, którzy nie ścigają się i nie dbają o nieistotne szczegóły, najlepszym rozwiązaniem jest GPS. Śledzi on prędkość i odległość. Działa nieco mniej precyzyjnie niż tradycyjny licznik umieszczony na kole, jednak wystarczająco dokładnie dla 99% osób.

Co najlepsze, możesz pobrać swoje pliki GPS i następnie podzielić się nimi w mediach społecznościowych. Dobry system GPS do roweru oferuje bardzo zaawansowane pomiary, na przykład pokazywanie trasy powrotnej do domu, w formie podobnej, jak robi to nawigacja satelitarna. Jak wysoko wjechałem na rowerze? Dobry GPS pokaże także, jakie były różnice między wzniesieniami, które pokonałeś. Garmin Edge 1000 to jeden z najlepszych zegarków w swoim przedziale cenowym

Jakie jest najlepsze urządzenie do śledzenia swojej trasy?
Wszystko zależy od tego, jakie masz cele. Zegarek z GPS działa bardzo dobrze, jako urządzenie do zbierania danych, gdy Twoim głównym celem, jest analiza przebytej drogi. Garmin Forerunner 920XT i inne, podobne modele, sprawdzają się w tym bardzo dobrze. Komputery rowerowe są lepszym rozwiązaniem dla większości osób, bo pozwalają podglądać parametry znacznie łatwiej, niż zegarki.

Firma Garmin opanowała światowy rynek z uwagi na doświadczenie i autorytet wśród sportowców. Innym rozwiązaniem jest Garmin Edge 510 - to smukły zegarek, który wybierają często zawodowcy. Kolejny model to Garmin Edge 810, który ma więcej opcji nawigacyjnych, większy ekran i lepiej sprawdza się dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie. Znam wiele osób, które używają zegarka Garmin Edge 500.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do śledzenia swojej trasy?
Moim zdaniem - Strava. Bardzo przydaje się do analizy jazdy i daje odpowiedź na takie pytania, jak na przykład, jak wysoko udało się nam wjechać. Jaki daleko udało mi się pojechać. Co jeszcze mogę porównać ze znajomymi. Ile kilometrów zrobiłem w tym roku? Strava jest najlepsza. Dobrym sposobem jest także sprawdzanie swoich wyników na TrainingPeaks. W dodatku do tej kompleksowej analizy, można sobie łatwo ustalać plany treningowe i śledzić postęp swojego treningu.

Znam osoby, które używają aplikacji Strava od wielu lat i dzięki temu, stale poprawiają swoje wyniki. Co najlepsze, wszystkie informacje na temat treningu można przedstawić swoim znajomym.
Strava Cycling - How To Improve Your Times
aplikacja Strava


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.