Dyskusja na temat tego, czy biznes opierający się modelu MLM jest legalny i opiera się na moralnych wartościach, nie ma sensu. Każdy z nas ma inne zdanie na ten temat, jednak w przypadku suplementów diety, gdy do głosu dochodzą emocje i troska o innych ludzi, czuję się zobowiązany podjąć dyskusję.
Uważaj na sprzedawców MLM, oferujących suplementy diety

Cena niewspółmierna do jakości
Często kupuję różne suplementy diety i kilkukrotnie zauważyłem, że produkty w wyższych cenach, oferują nieco wyższą jakość, od tych tańszych. Niestety, ale produkty dystrybuowane w modelu MLM nie spełniają tego warunku i często są zarówno drogie, jak i kiepskie.

Wyobraź sobie, że kupujesz produkt w sklepie zielarskim - sok z aloesu wysokiej jakości kosztuje na przykład 20 zł za pół litra, z czego 7 zł to zysk sklepu. Hurtownia kupuje go za 10 zł i zarabia na dużej ilości sprzedanych opakowań.
W MLM aloes potrafi kosztować ponad 200 złotych, mimo tego, że jego koszt początkowy jest taki sam, jak w przypadku „zwykłego” aloesu.

Na każdym poziomie marketingu sprzedawcy w „drabinie korporacyjnej” otrzymują kilka złotych zysku ze sprzedaży, dlatego bardzo przepłacasz. Jakość produktu jest zwykle zbliżona do tego, co możesz kupić w innych sklepach, jednak zdarzają się produkty, które nie mogą być sprzedawane w aptece czy sklepie zielarskim ze względu na brak odpowiednich badań. Pomijam tutaj fakt, że towar sprzedawany jest bez paragonu i często nie ma ulotki w języku polskim.

Dziwne metody rekrutacji
W MLM największym źródłem zarobków jest pozyskiwanie nowych osób i sprzedawanie im materiałów prezentacyjnych i próbek towarów. Nie zdziw się, że zakup pierwszego opakowania towaru (albo nawet zainteresowanie się nim), sprawi, że „specjalista od suplementów” zacznie namawiać Cię do przyłączenia się do tej samej gry i rekrutowania kolejnych osób. W takiej sytuacji jak najszybciej powiedz wyraźne NIE.

Natrętny marketing
Sprzedawcy zaangażowani w MLM bardzo często są szkoleni w taki sposób, by sprzedać jak najwięcej, nawet wtedy, gdy obiektywnie patrząc, nie oferują oni najlepszego możliwego produktu. Słyszałem wiele interesujących opinii sprzedawców na temat suplementów, które sprzedają.
Według nich, zakup zmienia wszystko w Twoim życiu i zaraz po przyjęciu preparatu czujesz się lepiej i osiągasz sukcesy. Możesz usłyszeć także, że stosowanie preparatów pomoże Ci wyleczyć jakieś choroby.
Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ żaden suplement diety nie ma działania leczniczego i podawanie takich informacji, to oszustwo w czystej postaci. Jestem pewny, że gdy masz problem z samochodem i jakiś obcy facet proponuje Ci sprzedaż oleju zupełnie nieznanej firmy, który ma go naprawić w ciągu kilku minut, uważasz go za kogoś niespełna rozumu. Dziwi mnie to, że ludzie wierzą zupełnie obcym osobom, jeśli chodzi o kwestie zdrowia.

Brak wiedzy
Duża motywacja do sprzedaży suplementów rzadko kiedy wiąże się z wiedzą, co oznacza, że możesz kupić bardzo drogi produkt, który nie tylko nie przyczyni się do Twojego zdrowia, ale może nawet zaszkodzić. Jestem pewny, że sprzedawca MLM nie zapyta o to, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do picia na przykład soku z jagód acai, co może doprowadzić na przykład do tego, że wypije go osoba z cukrzycą.

Zobacz także