Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, czy też chcesz szlifować swoje wyniki, potrzebujesz odpowiedniego zegarka.
Na jakie opcje zwrócić uwagę w zegarku do biegania?

Bieganie z zegarkiem to po pierwsze sposób na odpowiednie dawkowanie wysiłku, a po drugie, możliwość sprawdzenia, jak długo trwał trening.

Proste zegarki
Większość osób, które dopiero zaczyna przygodę z bieganiem, nie potrzebuje zegarka wyposażonego w GPS czy funkcję mierzenia interwałów. Znacznie lepiej sprawdzi się podstawowy zegarek ze stoperem (gdy chcesz zmierzyć, jak długo zajmuje Ci przebiegnięcie okrążenia) oraz timerem.

Ten ostatni to bardzo dobra opcja, jeśli biegasz metodą Gallowaya. Najtańsze zegarki elektroniczne kosztują kilkanaście złotych, ale znacznie wygodniejsze i trwalsze są zegarki takich firm, jak Casio czy Timex. Niektóre z nich są wyposażone w funkcje przeznaczone specjalnie dla osób, które biegają.

Zegarki GPS
Zegarki GPS są o wiele droższe od zwykłego sprzętu, z uwagi na to, że oferują znacznie więcej opcji i są lepiej wyposażone. Znajdziesz w nich takie dodatki, jak monitor pracy serca i czujnik GPS. Im droższy zegarek, tym więcej opcji w nim znajdziemy. Sprzęt oferujący monitorowanie GPS ma jedną wadę – zanim złapie sygnał, trzeba zaczekać kilka minut.

Z uwagi na to, że czujnik GPS mocno obciąża zegarek, zwykle sprzęt jest wyposażony w ładowarkę. Przydatną opcją jest alert, czyli sygnalizowanie o tym, że wykonaliśmy należny trening. Zegarek treningowy z GPS sprawdzi się podczas uprawiania sportu, natomiast jego noszenie w innych okolicznościach, może nie być komfortowe.

Zegarki smartwatch
Zegarki z kolorowym wyświetlaczem, które można podłączyć do smartfona za pomocą Bluetooth, mogą być wykorzystywane także podczas uprawiania sportu. Ich plusem jest wszechstronność – można na nich zainstalować różne aplikacje biegowe, co znacznie zwiększy ich możliwości.

Smartwatche mają także sporo minusów, bo oferują krótki czas działania na baterii, a ich kolorowy wyświetlacz, gorzej sprawdza się w słońcu. Z drugiej strony, nowoczesne smartwatche oferują szereg interesujących opcji, takich, jak odbieranie wiadomości czy dzwonienie. Wybór należy do Ciebie.

Zobacz także