Soki owocowe są polecane ludziom ze względu na dużą ilość witamin i błonnika.
Czy soki owocowe są tak zdrowe, jak się o nich mówi?

Niestety, nie od dziś wiadomo, że picie nadmiernej ilości soków prowadzi do otyłości lub cukrzycy. Większość soków owocowych zawiera dużo cukru i sztucznych dodatków.

Co pić na diecie?
Soki owoce mają porównywalną ilość cukru, co czekolada i inne słodycze, dlatego powodują duże wahania poziomu glukozy we krwi. Lepszym rozwiązaniem są soki warzywne, które zawierają o wiele mniej cukru i więcej błonnika. Dodatkowo soki warzywne dostarczają substancji, wspomagających funkcjonowanie organizmu przy wielu dolegliwościach. Dobrym przykładem jest sok z buraka, który przyczynia się do poprawienia obrazu krwi. Soki warzywne dobrze gaszą pragnienie, z uwagi na dużą zawartość minerałów.

Sok czy „sok”
Kupując sok owocowy, zwracaj uwagę na jego etykietę. Niektóre z nich to woda z dodatkiem barwników i substancji poprawiających smak i zapach. Taki sok zawiera minimalną zawartość owoców i ma zwykle dużo cukru. Takie „oszukane” soki są oznaczane innymi nazwami (na przykład nektar), z uwagi na to, że prawdziwy sok nie może zawierać sztucznych dodatków i cukru.

Podsumowanie
Osoby dbające o zdrowie powinny zwrócić uwagę na to, czy nie dostarczają sobie pustych kalorii w spożywanych płynach. Producenci soków często promują swoje produkty jako zdrowe, a tymczasem są one źródłem pustych kalorii i mogą prowadzić do tycia. Znacznie lepiej jest pić soki przygotowywane w domu lub zastąpić je czystą wodą.

Zobacz także