Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat.
Jeśli regularnie biegasz, na pewno znajdziesz osoby, które Cię znienawidzą
Zawsze, gdy robisz coś więcej, niż inne osoby, część ludzi zaczyna podzielać Twoją pasję, a część Cię nienawidzi. Jest wiele osób, które nawet biegając po osiedlu, spotykały się z niechęcią i wyśmiewaniem.
To szczególnie trudne, jeśli jesteś w starszym wieku, lub Twoja figura jest daleka od doskonałości. Jako biegacz musisz uodpornić się na wszelkiego rodzaju docinki i cieszyć się swoją pasją. Możesz ukończyć zawody na ostatnim miejscu, ale to i tak nie będzie oznaczało, że musisz się poddawać.
Biegaj dla siebie, nie dla innych ludzi i otaczaj się osobami, które lubią ten sport.
Odpoczynek jest równie ważny, jak wysiłek
Priorytetem początkujących biegaczy jest zwykle przeprowadzenie jak największej ilości treningów. Z czasem priorytety się zmieniają i Twoim głównym celem staje się coś innego - dbanie o odpoczynek.
Ustalając sobie bardzo ambitny cel treningowy, jednocześnie zapisz, jak długo będziesz musiał odpoczywać. To ważne także wtedy, gdy trenujesz rekreacyjnie i jednocześnie pracujesz - brak snu i nadmiar obowiązków w pracy może doprowadzić do silnego zmęczenia.
Jeśli zauważyłeś, że Twój organizm nie odbudowuje się po treningach i bolą Cię mięśnie, powinieneś zmniejszyć intensywność biegów. To bardzo ważne dla zachowania zdrowia mentalnego i fizycznego.
Zdrowe odżywianie nigdy się nie kończy
Zdrowe odżywianie to niezbędny element diety każdego sportowca, także po zakończeniu kariery. Gdy zaczyna brakować Ci czasu na wybieganie odpowiedniej ilości kilometrów, zmniejsz ilość białka w diecie, ale nadal dbaj o jakość produktów.
Znam kilka osób, które odpuściły sobie treningi i bardzo szybko okazało się, że muszą borykać się z otyłością, bo ich organizm nie może przestawić się na nowy tryb życia.
Nie możesz zapominać także o tym, że samo to, że biegasz, nie jest przepustką do zjadania większych ilości niezdrowych produktów. Nie tłumacz sobie, że i tak je spalisz i dokładnie obliczaj ilość zużytkowanych kalorii.
Jedzenie to coś więcej niż tylko źródło energii
Niektórzy sportowcy twierdzą, że każdy posiłek traktują jedynie funkcjonalnie, nie zwracają uwagi na to, jaki ma smak.
Jeśli Ty także patrzysz na kotleta i zastanawiasz się jedynie nad tym, jak dużo zawiera on tłuszczu, węglowodanów i białka, coś jest nie tak z Twoim podejściem do sportu. Naukowcy odkryli, że podejście do jedzenia może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na Twój organizm w taki sam sposób, co jego skład.
Jeśli jedzenie daje Ci dużo radości, łatwiej się przyswaja i daje lepsze efekty.
Twoim celem nie jest tylko bicie rekordów
Niektórzy biegacze nie czerpią radości z treningów, bo biegają tylko po to, by osiągnąć lepsze wyniki na zawodach. Takie podejście pozbawia Cię dużej ilości frajdy z biegania, a z czasem przeradza się we frustrację.
Dotyczy to szczególnie biegaczy w średnim wieku, którzy nie mają tak dużo czasu na bieganie, jak kiedyś. Bieganie powinno przyczyniać się do poprawienia Twojego samopoczucia i kształtowania charakteru.
Wyznaczaj sobie inne cele, niż tylko walka z czasem - na przykład to, że będziesz regularnie trenował przez miesiąc, albo zainteresujesz bieganiem jedną osobę ze swojego otoczenia. Im więcej takich motywacyjnych czynników, tym lepiej.
Kilka rzeczy, których musisz dowiedzieć się o bieganiu
Bieganie na początku daje ogromną radość i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami. W miarę budowania swojej kariery, pojawia się coraz więcej problemów.
Kilka rzeczy, których musisz dowiedzieć się o bieganiu