Zmysły są dla nas czymś naturalnym, traktujemy je jak integralną część swojego ja. Normalne jest zatem że słyszymy, rozpoznajemy smaki i zapachy, a także widzimy. Nie zastanawiamy się nad tym, a już na pewno nie traktujemy narządów zmysłów jako akcesoriów do naszego ciała, specjalnych dodatków, które są tylko narzędziami i mogą się zepsuć.
AMD – cichy zabójca wzroku

Takie podejście jest szczególnie niebezpieczne w przypadku wzroku, ponieważ ten zmysł najpóźniej zaczyna nas niepokoić, kiedy dzieje się z nim coś złego. Ma to gigantyczne znaczenie w kwestii szerzącej się obecnie epidemii AMD – zwyrodnienia plamki żółtek.

AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba degeneracyjna kluczowej struktury w oku człowieka – plamki żółtej. Jest to najgęściej obsiana komórkami nerwowymi część siatkówki oka, która odpowiada za ostre widzenie w centrum pola widzenia. To właśnie tym rejonem pola widzenia czytamy, rozpoznajemy twarze, identyfikujemy znaki drogowe i zwyczajnie skupiamy uwagę. Reszta pola widzenia stanowi jedynie tło.

Choroba dotyka najczęściej osoby starsze. Zaczyna się rozwijać zwykle po 50. roku życia, przeważnie u kobiet, ale obecnie notuje się coraz więcej zachorowań u obu płci oraz u coraz młodszych osób. U osób po 75. roku życia już co 4 cierpi na problem z zanikiem komórek w plamce żółtej, bo taka jest istota tej choroby. Może ona prowadzić do ślepoty i jeśli nie będzie leczona, taki efekt jest nieunikniony. Paradoksalnie, pierwsze objawy są banalne, ponieważ powodują zaburzenie widzenia linii prostych – delikatnie je wykrzywiają.

Typy choroby i sposoby leczenia

AMD może występować w tak zwanej postaci suchej lub mokrej. Sucha postać AMD rozwija się powoli co powoduje stopniowe obumieranie komórek od centrum plamki żółtej w kierunku zewnętrznym. Ta postać choroby jest stosunkowo powolna i poważne uszkodzenia wzroku następują zazwyczaj dopiero po kilku latach. W przypadku mokrej odmiany tej choroby dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych bezpośrednio pod plamką żółtą, co skutkuje szybką dewastacją w narządzie wzroku. Na szczęście zwyrodnienie plamki żółtej ma taką postać jedynie w 10% przypadków.

Do niedawna leczenie ograniczało się do podawania leków o niewielkiej skuteczności. Dzisiaj najczęściej podaje się specjalne zastrzyki do gałki ocznej, które są zdecydowanie skuteczniejsze, ale prawdziwą rewolucją w walce z tą chorobą jest laser 2RT. Jest to laser, który jest w stanie dokonać czegoś, co jeszcze przed kilkoma laty uchodziło za niemożliwe, czyli stymuluje regenerację komórek nerwowych. Jest to gigantyczny przełom w medycynie, który umożliwia nawet zupełne cofnięcie się zmian chorobowych.

Zagrożenia dla wzroku

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większej grupy osób, już nawet dwudziestoletnich. AMD nie jest bynajmniej jedynym zagrożeniem. Osoby cierpiące na cukrzyce często dotyka retinopatia cukrzycowa, a prawdziwą plagą staje się jaskra. Jaskra to choroba niszcząca siatkówkę poprzez podnoszenie ciśnienia w gałce ocznej. Wszystkie te schorzenia można skutecznie leczyć, ale jeśli nie zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, dojdzie do poważnych, w dużej mierze nieodwracalnych zmian. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie wzroku. Okulista może wykryć najmniejsze zmiany chorobowe, zanim jeszcze pacjent będzie w stanie je samodzielnie zauważyć.


Żródło: laser2rt.pl/





Zobacz także