Choroba Hashimoto – jak ją wykryć

Zdrowie
Ocena artykułu: 4.1/5 (51 głosów)
Dwie najczęściej występujące choroby tarczycy to jej nadczynność i niedoczynność. Choroba Hashimoto jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, bo daje wiele różnych objawów.
Choroba Hashimoto – jak ją wykryć

Choroba Hashimoto - na czym polega?
Choroba Hashimoto jest spowodowana reakcją autoimmunologiczną, która niszczy tkankę tarczycy. Powoduje ona takie objawy, jak:

  • depresja
  • zmęczenie
  • osłabienie
  • zły nastrój
  • wypadanie włosów
  • problemy z zajściem w ciążę

Osoby, które chorują na Hashimoto, borykają się z zaparciami i nadwrażliwością na zimno, bardzo często są też senni. Te objawy wskazują na niedoczynność tarczycy, ale zwykle wole albo się nie pojawia, albo ma guzowaty kształt.
Może dochodzić także do problemów z przełykaniem. Komórki organizmu atakują tarczycę, ale ten organ często nie jest w stanie się odbudować. Można wtedy zauważyć wzrost poziomu TSH we krwi. Jednoznaczną diagnozę daje dopiero pobranie wycinka tarczycy podczas biopsji.

Jak leczy się tę chorobę?
W Hashimoto najgorsze jest to, że nie wiemy tego, jakie są przyczyny choroby i leczenie jest zwykle objawowe. Choroba ma prawdopodobnie pochodzenie genetyczne, ale jako jej przyczynę podaje się także:

  • stres
  • nieprawidłową pracę układu immunologicznego
  • problemy z niedoborem jodu

Choroba prowadzi do stanu zapalnego, którego można pozbyć się dzięki leczeniu sterydami. Takie leczenie może być stosowane jedynie sporadycznie, bo osłabia organizm. Leczenie polega na podawaniu brakujących hormonów tarczycy.

Uwaga na
Charakterystycznym objawem dla Hashimoto jest wzrastanie masy ciała. Zależy ona w dużej mierze od pracy Twojej tarczycy, a jeśli wydziela ona zbyt mało hormonów, metabolizm zwalnia. W takiej sytuacji należy zmniejszyć porcje jedzenia i dbać o więcej ruchu, bo w przeciwnym przypadku będziesz tył. Konieczna jest także regularna kontrola masy ciała, a jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z otyłością, wizyta u dietetyka.

Jod - pierwiastek konieczny do życia
Jod to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Niedobór tej substancji prowadzi do różnych chorób, w tym między innymi Hashimoto, dlatego warto raz na jakiś czas wyjechać nad morze i jeść owoce morza. Sól jodowana to najtańsze źródło tej substancji. Hashimoto w niektórych formach wymaga suplementowania jodem, a w innych zachodzi konieczność jego unikania. Warto dowiedzieć się tego bardzo dokładnie w czasie konsultacji z lekarzem. Choroba ma charakter przewlekły i nauka jeszcze nie zna skutecznej metody jej leczenia.

Hashimoto a ciąża
Choroby autoimmunologiczne są bardzo groźne w okresie ciąży. Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciążę oraz częste poronienia. Dzieje się tak dlatego, że Hashimoto towarzysza inne zaburzenia odporności, które wpływają na nieprawidłową adaptację organizmu matki i płodu.

Czasem dochodzi do podobnego procesu, jak ten, który powstaje przy odrzuceniu przeszczepu. Choroba Hashimoto nie jest do końca poznana i naukowcy wciąż zastanawiają się, co zrobić, by ją skutecznie leczyć. Miejmy nadzieję, że powstaną metody leczenia, które pozwolą na trwałe wyleczenie Hashimoto.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.