Jazda na rowerze to ćwiczenie aerobowe, poprawiające kondycję całego organizmu.
Jazda na rowerze jako sposób na trening

Mogą go uprawiać zarówno młode, jak i starsze osoby, a coraz większa ilość ścieżek rowerowych w mieście zachęca do wskoczenia na dwa kółka.

Początki treningu
Jeśli od dawna nie siedziałeś na siodełku, powinieneś wybrać raczej krótką trasę i nie szarżować. W przeciwnym razie skończy się go kontuzją lub przeciążeniem mięśni. Po kilku dniach treningów, znikną problemy z bólem mięśni i będziesz miał pojęcie o tym, na jak duży wysiłek możesz sobie pozwolić. Bardzo przydatnym urządzeniem jest pulsometr, dzięki któremu będziesz mógł trenować z odpowiednią intensywnością. Pierwsze treningi możesz poświęcić także na zapoznanie się z obsługą licznika kilometrów.

Intensywne treningi
Gdy już przyzwyczaisz mięśnie do roweru, możesz rozpocząć bardziej intensywny trening. Najlepszym miejscem do jego przeprowadzenia jest długa trasa, na której przyjdzie ci jeździć zarówno z górki, jak i pod górkę. Pierwsze minuty jazdy powinieneś poświecić na rozgrzewkę - podczas niej Twoje mięśnie rozgrzewają się i dopływa do nich coraz więcej krwi.
Lepiej jest jechać pod górkę, ponieważ, gdy jeździsz z górki i nie ruszasz nogami, mięśnie się wychładzają. Następnie zwiększ tempo pedałowania i trenuj z taką intensywnością, by utrzymać odpowiednie tętno.

Wysiłek powinien być zaplanowany wcześniej, dzięki czemu będzie dawał najlepsze rezultaty. Wiele osób podczas jazdy na rowerze realizuje także , co oznacza, że intensywny trening łączą z okresami wolnej jazdy.

Zakończenie treningu
Gdy wracasz do domu, zwolnij tempo wysiłku i zmień przełożenie na takie, które pozwala na lżejsze pedałowanie. Po zejściu z roweru rozciągnij mięśnie, które zastały się w czasie długiej jazdy.

Jaką trasę wybrać?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jazda MTB, na łatwych, leśnych ścieżkach. Gdy wybierasz taką trasę, nie musisz obawiać się samochodów i co kilka minut zatrzymywać się na światłach, co przeszkadza w realizacji treningu. Jeżdżąc w lesie unikaj stromych zjazdów i skoczni, ponieważ wymagają one bardzo dokładnego przygotowania i mogą być przyczyną kontuzji.

Zobacz także